K Vitamini

K Vitamini

K vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Kanın pıhtılaşması için gereklidir. Ayırca protrombinin yapımında görevi vardır. Karaciğer hücrelerinde ve karaciğer içindeki hücrelerde biyolojik faaliyetler için lazım gelen değişikliği sağlar. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.  Ispanak, brokoli, marul, lahana K vitamini açısından zengin besinlerdir . Karnabahar, soya fasulyesi ve çilekte yüksek oranda K vitamini mevcuttur. Et, […]

yağda eriyen vitaminlerdendir. Kanın pıhtılaşması için gereklidir. Ayırca protrombinin yapımında görevi vardır. Karaciğer hücrelerinde ve karaciğer içindeki hücrelerde biyolojik faaliyetler için lazım gelen değişikliği sağlar. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi vardır.  Ispanak, brokoli, marul, lahana K vitamini açısından zengin besinlerdir . Karnabahar, soya fasulyesi ve çilekte yüksek oranda K vitamini mevcuttur. Et, karaciğer, yumurta gibi hayvansal gıdalarda azda olsa bulunur. Koyu yeşil yapraklı sebzeler en zengin K vitamini kaynaklarıdır. K vitamini yeşil çayda bulunur, siyah çayda bulunmaz. Yoğurt tüketimi  bağırsaklardaki bakterilere yararlı olduğu için K vitamini emilimini artırır. K vitamini iki tane doğal, bir tane sentetik olmak üzere 3’e ayrılır.

- fillokinon:
Yeşil yapraklı sebzelerde vardır, bunların yapraklarında sentezlenir.

K2 Vtamini- menakinon:
Bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir. Peynirde vardır.

-menadion:
Sentetik olarak yapılıp, yağda çözülen en basit K vitamini türüdür. İlaç olarak kullanılır ve doğal olanlara göre daha düşüktür ve daha geç etki gösterir.

nadiren görülür. Kanın pıhtılaşmasının azalmasına neden olur. Anormal kanalar görülebilir. İdrarda kan, burunda kanama K vitamini eksikliklerinde görülebilir. Kemik erimesi görülebilir. Hamileler ve emzikli kadınlar K vitamini kullanmamalıdır. Yeni doğan bebeklerde K vitamini bulunmaz. Bu yüzden K vitamini iğnesi yapılır. Aşırı K vitamini alan bebeklerde beyin hasarı görülebilir. K vitaminin fazla kullanımı damar tıkanıklığına neden olabilir. E vitamininin fazla emilimi K vitamininin emilimini engeller.

Yaşa göre önerilen
0-6 ay 1 mg/kg
7-12 ay 10 mg/kg
1-3 yaş 15 mg/kg
4-6 yaş 20 mg/kg
7-10 yaş 30 mg/kg
Ergenlik dönemi kız 55 mg/kg
Ergenlik dönemi erkek 65 mg/kg
Erişkin kadın 55-65 mg/kg
Erişkin erkek 70-80 mg/kg
Gebelik dönemi 65 mg/kg
Emzirme 65 mg/kg

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM