Kabızlık ve Beslenme

Kabızlık ve Beslenme

Lifli, posalı besinler: Her gün alınan 20-35 gram arasındaki lifli gıda, yumuşak ve yeterli sıvı içeren bir dışkı oluşmasını sağlar. O yüzden fasulye, yulaf ve mısır gevreği, taze meyveler, kuşkonmaz, havuç, lahana vb. sebzeleri yüksek miktarda lif içerdiği için tüketmek gerekir. Meyve, sebze, salata tüketimini arttırmanız ve meyve, sebzeleri kabuğuyla tüketmek sizin için daha faydalı […]

Lifli, posalı besinler: Her gün alınan 20-35 gram arasındaki lifli gıda, yumuşak ve yeterli sıvı içeren bir dışkı oluşmasını sağlar. O yüzden fasulye, yulaf ve mısır gevreği, taze meyveler, kuşkonmaz, havuç, lahana vb. sebzeleri yüksek miktarda lif içerdiği için tüketmek gerekir. Meyve, sebze, salata tüketimini arttırmanız ve meyve, sebzeleri kabuğuyla tüketmek sizin için daha faydalı olur. Ayrıca beyaz ekmek yerine, kepekli, yulaf ya da çavdar ekmeği tercih etmelisiniz. Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı sağlıklı bir sindirim sistemi için tüketilmesi gereken bir gıdadır.

Bol sıvı tüketin: Günde 2,5-3 litre su tüketmek sağlık açısından önemlidir. Su yenilen besinlerin sindirilmesi, emilmesi ve hücreye taşınması açısından da önem arz eder. Dolaşımı hızlandırır ve dışkının yumuşak olmasını sağlar. Bunun yanında sabah kahvaltıdan önce aç karınla erik veya kayısı marmelatı yiyerek üstüne içtiğiniz ılık su dışkının yumuşamasına yardımcı olur.

Neleri yememeli: Peynir, et, dondurma gibi ürünlerin lif içeriği azdır. Bu yüzden tüketimini sınırlandırmak gerekir. Günde 5 bardaktan fazla çay ya da 2 fincandan fazla kahve, kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketiminde dikkat edilmeli. Çünkü bunlar bağırsak çalışmasını yavaşlatır. Patates, muz, elma suyu, ayva, kestane gibi besinler de bağırsak hareketlerini azaltır ve kabızlığa neden olurlar. Ayrıca sucuk, salam, sosis, pastırma, dalak , işkembe, beyin, kokoreç gibi ürünlerinde fazla tüketilmemesi bağırsak sağlığınız için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler