Kadın Üreme Organları

Kadın Üreme Organları

Kadın bedeninde cinsel organların büyük bir kısmı vücudun içinde bulunur. Leğen kemiği yani pelvisin kemik bir yüzeyinde bağları karın zarı ve kaslarla örtülüdür. Kadında dış cinsel organlar doğum kanal girişini çevreleyen kalın ve ince dudak adı verilen dokular vardır. Bu dudaklar üstte birleşirler. Üstte klitoris adı verilen oluşumu korurlar. Klitoris cinsel açıdan en hassas noktadır. […]

Kadın bedeninde cinsel organların büyük bir kısmı vücudun içinde bulunur. Leğen kemiği yani pelvisin kemik bir yüzeyinde bağları karın zarı ve kaslarla örtülüdür. Kadında dış cinsel organlar doğum kanal girişini çevreleyen kalın ve ince dudak adı verilen dokular vardır. Bu dudaklar üstte birleşirler. Üstte klitoris adı verilen oluşumu korurlar. Klitoris cinsel açıdan en hassas noktadır. Kadın üreme kanalının girişi yakınlarında iki açıklık daha vardır. Bunlardan biri idrar, diğeri dışkı () çıkışıdır.

()
Dış üreme organları ve arasında uzanan kanaldır. Cinsel birleşme bu kanal sayesinde gerçekleşir. Adet kanaması bu kanalla olur ve bebeğin doğum yolu bu kanaldır.

Rahim (uterus):
Mesane ile bağırsağın son kısmında (rektum) önünde bulunan kaslardan oluşmuş bir iç üreme organdır. Büyüklüğü ve şekli armudu andıran bir organdır. İç kısmı adındaki bir tabaka ile kaplıdır ve embriyo rahim içinde bu tabakada gelişir. 38-40 hafta boyunca bebeğin büyüyüp gelişmesini sağlayan bir organdır. Doğum sırasında kasılarak bebeğin ve plesantanın doğmasına yardımcı olur. Rahmin alt bölümündeki dar kısma rahim ağzı (serviks) adı verilir. Her adet döneminde yeni baştan hazırlanır ve adet kanaması sayesinde dışarı atılır.

(fallop tüleri):
Rahmin her iki tarafında üst yanında yumurtalıklara doğru uzanan bir ince tüplerdir. Yumurtalıklardan atılan yumurta hücresi alır ve rahime gidişini sağlar. Tüp içinde giden yumurta hücresi, erkek tohum hücresi (sperm) ile karşılaşırsa döllenme meydana gelir. Döllenme burada gerçekleşir.

():
Tüplerin karın boşluğuna açıldığı uçların sonunda, arka karın duvarına bağlıdırlar. Yumurta atılacağı zaman rahim kanalları, yumurtalıklar üzerine huni gibi kapanır. Yumurtalıklar şekli itibariyle bademe benzerler. Her yumurtalık, ergenlik başlangıcında yüz binlerce olgunlaşmamış yumurta hücresi içerir. Her ay oldun yumurta hücresi oluşturur, hormon salgılarlar. Bu hormonlar önemli kadınlık hormonlarından, östrojen ve progesterondur. Bu hormonlar endometriyum tabakasını her ay gebelik için hazırlarlar.

Östrojen hormonu:
Adet kanamasından itibaren salgılanmaya başlar ve yumurtlama zamanında en üst seviyeye çıkar. Rahmin, tüplerin, vagenin ve dış üreme organlarının ergenlik döneminde gelişmesini sağlar. Tüplerde hareketliliği arttırarak, yumurtaların rahime taşınmasında yardımcıdır. Rahim iç tabakasının yani endometriyumun kalınlaşmasını sağlayıp, olası bir gebeliğe hazırlar. Rahmin kasılmasında yardımcıdır.

Progesteron:
Yumurtlamadan sonra daha fazla salgılanır. Gebelik döneminde endometriyum tabakasının zarar görmesini önleyerek gebeliğin devamını sağlar. Vücut ısısını yarım derece kadar yükseltir. Rahim kaslarının gevşemesine yardımcı olur. Östrojen ve progesteron hormonunun kandaki mikarını hipofiz bezi kontrol eder. Hipofizden salgılanan ve östrojen ve progesteron hormonunu etkileyen hormonlar ve LH’dir.

FSH ():
Her ay yumurta hücresi içinde barınan bir folekülün, yumurtlama yapabilecek kadar gelişmesini sağlar. Gelişen bu yumurta hücresi östrojen hormonu salgılar. Böylece östrojenin kandaki seviyesi yükselir, bu da FSH’ni azalmasını sağlar.

LH ():
FSH ile birlikte yumurtlamaya yardımcıdır. Yumurtlamadan hemen önceki günde bu salgı artar. Progesteronun kanda yükselmesi LH’nin düşmesi demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM