Kadınlarda Doğurganlık Yaşı

Kadınlarda Doğurganlık Yaşı

Hamile kalabilmek için kadının doğurganlık yaşı önemlidir. Kadınlarda yumurta sayısının azalmasına bağlı olarak 30-33 yaşlarında doğurganlık oranı da düşmektedir. 30 yaşındaki bir kadında her ay gebe kalma olasılığı %20 oranındadır. 38 yaşında doğum oranı %50 oranında azalmakta, 40 yaşında ise azalma %75’e çıkmaktadır. Her 100 kadından 10’unun yumurtalarının beklenenden daha erken yaşlandığı, yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. […]

Hamile kalabilmek için kadının önemlidir. Kadınlarda yumurta sayısının azalmasına bağlı olarak 30-33 yaşlarında doğurganlık oranı da düşmektedir. 30 yaşındaki bir kadında her ay gebe kalma olasılığı %20 oranındadır. 38 yaşında doğum oranı %50 oranında azalmakta, 40 yaşında ise azalma %75’e çıkmaktadır. Her 100 kadından 10’unun yumurtalarının beklenenden daha erken yaşlandığı, yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Her 100 kadından biri ise menopoz dönemine erken girmektedir. Menopoz yaşı ülkemizde ortalama 46-48’dir.

Genetik, menopoz yaşında önemlidir. Kadınların menopoz yaşı genelde annesininkine yakındır. Sigara menopoz yaşını ortalama iki yıl öne çeker. Menopoz yaşı öne geldikçe kadının gebelik şansı azalmasının yanında kısırlık oranı artar.

Bazı kadınlarda ileri yaşlarına rağmen fonksiyonları gençliklerindeki gibi veya bunun tam tersidir. Yani genç yaşta olmasına rağmen yumurta sayısı ve kalitesi beklenenden çok hızlı azalabilir. Bu durum rezervi ya da yaşı terimini ortaya çıkarmıştır.

Yumurtalık yaşı her zaman takvim yaşı ile uyumlu olmayabilir. Her yaşta yumurtalık rezervinin azalma riski vardır. Böyle bir durumda kişi düzenli adet gördüğü halde gebe kalma oranı azalmış demektir. Yumurtalık rezervinin azaldığı kadınlarda artan gebelik kayıpları da daha sıktır.

Yumurtalık rezervini ve gebe kalabilme ihtimalinin ne kadar olduğunu anlayabilmek ancak bazı testlerle mümkündür.

Yumurtalıklardaki yumurta sayısı ultrasonografi ile sayılabilir ve adetin üçüncü günü alınan hormon testlerine bakılabilir.

Bu testlerin adı, FSH, E2, AMH, İNHİBİN-B’dir.

Tek doz ilaç kürüne yumurtalıkların verdiği yanıt ölçülür.

Tedavi seçenekleri yaşa bağlı kısırlıkta sınırlıdır.

Yaşa bağlı kısırlığın tedavisinde tıbbi seçenekler sınırlıdır. Özellikle 30 yaş üzeri olup, daha ileri bir yaşta gebe kalmak isteyen kadınların kesinlikle over yaşını ölçtürmeleri gerekir. “Bu testi 30 yaşının altında olup, ailesinde erken menopoza girmiş kadınlar olan, sigara içen, 21-24 günde bir adet gören veya () olan kadınların da daha genç yaşlarda yaptırmaları gerekir.

Kadının yaşının ilerlemesi sonucu yumurtalık ve rahimde şunlar meydana gelir.

– Yumurta kalitesi ve sayısı azalır.

– Yumurtalık kalitesindeki azalmaya bağlı olarak gebelik şansı azalırken düşük riski artar.

– Rahime giden kan akımı azalır ve rahimde myom benzeri sorunlar daha çok görülür.

embriyotu tutma tutmakta zorlanır

– Hipertansiyon, diyabet gibi gebeliği riske atabilecek hastalık oranları artar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM