Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Sebepleri

Kadınlarda Kalp Hastalıklarının Sebepleri

Kalp ve damar hastalıkları kadınlrada en çok ölüme sebep olan hastalıklardır. Kadınlarda kalbi etkileyen en önemli iki hastalık obezite ve diyabettin artmasının yanında, kadınlarda sigara tüketiminin günden güne fazlalaşmasıdır. Avrupada yapılan bir araştırmaya göre, kalp damar hastalıklarından ölüm nedeni erkeklerde %43. kadınlarda ise %53 oranında. Türkiye’de kadınların herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskleri, %6.9 oranında. […]

Kalp ve damar hastalıkları kadınlrada en çok ölüme sebep olan hastalıklardır. Kadınlarda kalbi etkileyen en önemli iki hastalık obezite ve diyabettin artmasının yanında, kadınlarda sigara tüketiminin günden güne fazlalaşmasıdır.

Avrupada yapılan bir araştırmaya göre, kalp damar hastalıklarından ölüm nedeni erkeklerde %43. kadınlarda ise %53 oranında. Türkiye’de kadınların herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskleri, %6.9 oranında. Yine kadınlarda menapoz öncesi kalp hastalığına yakalanma oranı artıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri genç kadınların sigara tüketiminin artması. Kadınlarda kalbi vuran hastalıklar aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

1. Obezite

Ülkemizde kadınların %30’u obeziteden muzdaripir. Tip 2 diyabetin yanında dünyada ölümlerin en önemli sebebi olan kalp damar sistemi için de çok önemli bir risk faktörü. Günümüzde ciddi bir sağlık problemi olan obezite; hipertansiyon, kalp krizi ve diğer damar hastalıklarının da gelişmesine neden olur. Araştırmalar gösteriyor ki, şişman bir kadının kalp hastalıklarından ölüm riski, zayıf olana oranla 4 kat daha fazla.

2. Tip 2 diyabet

Kandaki şeker miktarının yüksek olması damar içinde yer alan endotel adlı koruyucu tabakayı bozar ve damarın yapısını olumsuz yönde etkiler. Bu da kireçlenmesine yol açar. Damar duvarındaki kireçlenme sonucunda da , yani damar sertleşmesi problemi ortaya çıkar. Bu kalp yetmezliği, hatta ani ölümler demektir. Araştırmalara göre diyabet hastası kadınların kalp damar hastalığına yakalanma riskleri 4-5 kat daha fazladır. Bu nedenle kadınların menopoza girdikten sonra yıllık kalp kontrollerini yaptırmaları kalp hastalıklarına yakalanma riski açısından önemlidir.

3. Hipertansiyon

Kadınlarda görülen kalp ve damar hastalıklarının yanında, inme ve kalp yetersizliği de hipertansiyonlu kadınlarda daha sık görülür. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu risk daha fazladır. Hipertansiyonun görülme oranı, 55 yaş üstü kadınlarda daha çok. Bazı araştırmalara göre hipertansiyon engellendiği durumlarda, kalp hastalıklarına yakalanma riskide azalıyor.

4. Yüksek kolesterol

ABD’de yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 48’inin kolesterol seviyeleri yüksek. 20-50 yaş grubu kadınların kolesterol seviyeleri erkeklere oranla daha iyi ancak bu durum menopoz sonrasında hızla kadınların aleyhine yükselmeye başlıyor. Düşük HDL (iyi huylu kolesterol) düzeyi ve yüksek trigliserit oranları kadınlarda çok daha önemli bir yer tutmakta. Bilinmesi gereken şey, kalp damar hastası olan kadınlarda kolesterol düşürücü tedavisi kalp krizi riskini azaltıyor.

5. Depresyon

Son yıllarda kalp hastalığı gelişiminde, kronik ve ani stresin önemli bir yeri olduğu ortaya çıktı. Bu durum yine kadınlarda daha belirgin olarak görülüyor. Depresyon, günlük stres ve ciddi stresler kalp hastalığı riski erkeklerde 2,6 kat artarken bu oran kadınlarda 3,5 kat oluyor.

6. Polikistik Over Sendromu:

Her 100 kadndan 10-15’inde görülmektedir. Polikistik over sendromu, obezite ve şeker hastalığına eğilimle birlikte menopoz sonrası kalp hastalığı riskini arttırır. Bunun sebebi ise artan erkeklik hormonu testosteron ve tansiyon ile şeker yüksekliğinin sık görülmesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM