Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri ve Kalp Krizini Arttıran Kadın Hastalıkları

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri ve Kalp Krizini Arttıran Kadın Hastalıkları

Dünya genelinde en fazla ölüm sebebi olarak 1 numarada kalp krizi yer alıyor. Türkiye’de bu kalp krizi yüzünden ölümlerde ilk sırada. Kadınlarda en az erkekler kadar kalp krizi riski taşıyor. Bu yazıda kalp krizini arttıran kadın hastalıkları ve kadınlarda kalp krizi belirtilerini inceleyeceğiz. 40-50 yaşları arasında kadınlarda son dönemler de sıklıkla görülen kalp krizinin temelinde fizyolojik […]

Dünya genelinde en fazla ölüm sebebi olarak 1 numarada kalp krizi yer alıyor. Türkiye’de bu kalp krizi yüzünden ölümlerde ilk sırada. Kadınlarda en az erkekler kadar kalp krizi riski taşıyor. Bu yazıda kalp krizini arttıran kadın hastalıkları ve kadınlarda kalp krizi belirtilerini inceleyeceğiz.

40-50 yaşları arasında kadınlarda son dönemler de sıklıkla görülen kalp krizinin temelinde fizyolojik nedenler ve çevresel faktörler yatıyor. Kadınların damar yapısı erkeklere nazaran daha farklı olduğu için, kalp damar hastalıklarının seyri ister istemez değişiyor. Buna keza kadınlarda kalp krizi riskini arttıran hastalıklara bakalım.

  1. Hamilelik diyabeti ; Gebelik sırasında oluşan ve doğum sonrası normale dönen kan şekerinin yükselmesi olarak görülüyor. Diyabet ve metabolik sorunlar ile baş gösteren belirtiler damarlarda kireçlenmeye kadar gidiyor. Bunun sonucunda ise kalp krizi riski yükseliyor.
  2. Menopoz ; Bu bir hastalık değildir. Doğal bir dönemde menopoz için yapılan tedavi yöntemleri kalp krizi riskini arttırabiliyor.
  3. Meme kanseri ; Bu hastalıkta uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavileri ile kalp krizi riski artar. Uygulanan tedavi sonrası kadınların mutlaka kalp damar kontrollerini yaptırması gerekiyor. Bu önemli bir hadisedir.
  4. Hamilelik hipertansiyonu ; Hamilelik sırasında gelişen hipertansiyon sorunu uzun dönemli kalp hastalığına davetiye çıkarıyor. Diyabet riski 3 kat artarken, kalp krizi riski 6 kat artıyor. Bu risk doğumdan sonra 10 yıl içinde bile gelişebilir.

Kadınlarda kalp krizi belirtileri ; Kalp krizi belirtisi olarak bilinen standart göğüs ağrısı ile başlamıyor olması en büyük fark olarak dikkat çekiyor. Genelde nefes darlığı, aşırı yorgunluk, çene veya dişlerde ağrı, kollarda ağırlık hissiyatı, günler öncesinden başlayan hazımsızlık, göğüs üstünde baskı, mide ağrısı, sol ve sağ omuzda ağrı, ani soğuk terleme, boyun, sırt ve çenede ağrı gibi belirtiler baş gösterir.

Kadın kalbinin erkeklere oranla farklılıkları bulunur. Kadınların kalpleri daha küçüktür. Hormonal östrojen ve progesteron baskındır. Adet döngüsü, kanda pıhtılaşma değişiktir. Kalbin atma hacmi %10 daha azdır. Nabız sayısı daha yüksektir. Damar yapısı daha ince ve kalp damarlarındaki darlıklar daha uzundur. EKG bulguları farklıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM