Kafein Nedir? Kafein Nelerde Bulunur?

Kafein Nedir? Kafein Nelerde Bulunur?

Kafein ilk olarak Alman kimyager Friedich Ferdinand Runge tarafından 1819’da bulunmuş ve aynı zamanda kafein adını kimya litarütürüne geçirmiştir.  Kafein ismi kahveden yararlanılarak verilmiştir. Kafein; tein, matein, guarinini (Guaranin, kafein’in yakın akrabasıdır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir. Guarana adlı bitkide bolca bulunur) olarak da bilinir. Kola, çikolata gibi benzeri besinlere tat vermesi amacıyla eklenir. Kafeinin kendine has yoğun acı […]

ilk olarak tarafından 1819’da bulunmuş ve aynı zamanda kafein adını kimya litarütürüne geçirmiştir.  Kafein ismi kahveden yararlanılarak verilmiştir. Kafein; , , guarinini (Guaranin, kafein’in yakın akrabasıdır. Sinir sistemi üzerinde etkilidir. Guarana adlı bitkide bolca bulunur) olarak da bilinir. Kola, çikolata gibi benzeri besinlere tat vermesi amacıyla eklenir. Kafeinin kendine has yoğun acı bi tadı vardır. Koka bitkisinden üretilen besin ve içeceklerde de çok az kafein vardır.

Bir olan kafein doğal olarak kahvede, çayda, yerba mate’de, guarana’da ve, az miktarda,  içinde bulunmaktadır. Dünyada en az 63 tür bitkinin meyvesi tohumu ve yaprağında doğal olarak bulunur. Kafein miktarı besinin ha kullanılır. Örneğin 220-240 ml’lik bir fincan kahve ile 85 mg, 30 gr çikolata ile takriben 8 mg. kafein alırız.

Alınabilecek günlük kafein miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bir takım çalışmalarda yetişkinler için güvenli olarak tüketebileckleri kafein miktarı 300 mg (3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çay) olduğu görülmüştür. Kafein vücutta birikmez ve alındıktan bir kaç saat sonra vücuttan atılır. Bazı kişilerin kafeine karşı duyarlılığı olabilir. Az miktarda tüketmesine rağmen böyle kişileri kafein olumsuz yönde etkiler. Bunun yanı sıra hamilelerin, çocuk ve yaşlıların kafein tüketimi kısıtlanmalıdır. Çocukların tüketeceği kafein miktarının 35-40 mg geçmemesine özen gösterilmedi gerekir. Gebe kadınlarda günlük 300 mg alınan kafeinin olumsuz etkisi görülmemiştir. Fakat hamilelik döneminde fazla tüketilmemesi
vurgulanır. Emziren bir annenin kafeini az tüketmesi gerekir. Çünkü az da olsa anne sütü yoluyla alınan kafein
bebekte almaktadır. Kafein bazı kişilerde kan basıncını yükseltebilir, bu kişilerde kafein tüketimi sınırlaması gereken kişilerdir. Az miktarda kafein osteoporoza neden olmasa da çok miktarda kafein tüketimi, osteoporoz riskini arttırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM