Kalp Hastalığında Bel ve Kalça Oranı Önemli

Kalp Hastalığında Bel ve Kalça Oranı Önemli

Kalçaya göre artan bel kalınlığı kalp krizi riskini arttırıyor. Buna göre erkeklerde bel çevresi genişliği 94, kadınlarda 80 cm’den genişse her an kalp krizi riskiyle karşı karşıyalar demektir. Erkeklerde 102, kadınlar 88 cm bel genişliği riski biraz daha arttırmakta. Obezite ile kalp hastalıkları arasında olan ilişki, yağın vücutta dağılımıyla alakalıdır. Bu yağ göbekte toplandığında ise […]

Kalçaya göre artan bel kalınlığı kalp krizi riskini arttırıyor. Buna göre erkeklerde bel çevresi genişliği 94, kadınlarda 80 cm’den genişse her an kalp krizi riskiyle karşı karşıyalar demektir. Erkeklerde 102, kadınlar 88 cm bel genişliği riski biraz daha arttırmakta. Obezite ile arasında olan ilişki, yağın vücutta dağılımıyla alakalıdır. Bu yağ göbekte toplandığında ise tehlike çok daha fazladır.

İstatistikler göstermekte ki; Türkiye’de koroner kalp hastalıklar 20’li yaşlara kadar inmiştir. 45-47 yaş arasındaki erkeklerde kalp hastalıklarından ölüm Avrupa ülkelerine göre çok daha fazladır.

Son yıllarda sigara tüketimiyle doğru orantılı olarak kadınlarda da kalp hastalıkları artmıştır. Sigara bırakıldığında risk ortadan kalkmaya başlar. Sigarayı bırakan birinin bir yıl içinde kalp hastalığına yakalanma olasılığı %50 azalmaktadır. 10 yıl sonrasında da hiç sigara içmemişlerle aynı orana geliyor. Sigarayla birlikte, kilo alımının da artması, kalp hastalıkları başta olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkması demek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler