Kalp Kası Hastalıkları (Kardiyomiyopati)

Kalp Kası Hastalıkları (Kardiyomiyopati)

Kardiyomiyopati kalp kasının hastalığıdır. Kardiyomyopatilerde genellikle kalp kasının bozukluğu, sol karıncığın (ventrikülün) şeklini ve işlevini etkiler. Kalp kası hasarları dört kategoriye ayrılırlar. Dilate (genişlemiş) kardiyomiyopati: Kalp kasındaki liflerin kalbin güçlü bir şekilde kasılmasını engelleyecek kadar genişlediği bir durumdur. Bu hastalarda kan potasyum ve magnezyum seviyelerine dikkat edilmesi gerekir. Kalp nakli düşünülen hastalarda dilate kardiyomiyopati hastaları önemli […]

Kardiyomiyopati kalp kasının hastalığıdır. Kardiyomyopatilerde genellikle kalp kasının bozukluğu, sol karıncığın (ventrikülün) şeklini ve işlevini etkiler. hasarları dört kategoriye ayrılırlar.

Dilate (genişlemiş) kardiyomiyopati: Kalp kasındaki liflerin kalbin güçlü bir şekilde kasılmasını engelleyecek kadar genişlediği bir durumdur. Bu hastalarda kan potasyum ve magnezyum seviyelerine dikkat edilmesi gerekir. Kalp nakli düşünülen hastalarda hastaları önemli yer tutar.

: Ventriküllerin yani karıncıkların kapasitesini engelleyip, zorlayanve aortik kapakçığın çalışmasına mani olabilecek kalp kası kalınlaşmasıdır. 10 yaş ile ergenlik dönemi arasında tespit edilir. Hastanın gelişmesi yavaştır. Kalp kası hücrelerinin yerini bağ dokusu aldığından kalbin kan pompalaması bozulur. Nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bayılmalar görülebilir. Gelişme ve yetişkinlik çağlarında ölümlere neden olabilir.

Restriktif kardiyoniyopati: Kalp kasının sertleşmesi ile ventriküller (karıncıklar) kanla dolmak için genişleyememesidir. Amiloidosis, makroglobulinemi ve myeloma gibi hastalıklar bu kalp hastalığına sebep olur. Hastalarda tansiyon düşüklüğü görülür. EKG ve EKO da bu hastalığa özel belirtiler vardır. Kötü sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Çabuk ilerleyen myelomalar dışında kalp nakli tek çaredir.

: Genetiktir ve genelde genç erkeklerde görülür. Sağ ventrikülün bağ dokusu ile işgal edilmesine bağlıdır. Fazla ve zorlu egzersizle sonrasında gençlerde ani ölümlere neden olan belli başlı hastalıklardan biridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler