Kalp Krizi

Kalp Krizi

Kalp krizinin, miyokard enfarktüs ve koroner tromboz diye bilenen adları da vardır. Kalbin yeteri kadar oksijen almaması sonucunda meydana gelir. Oksijeni kalbe kendi damarları yani koroner damarlar getirir. Eğer bu damarlarda bir tıkanıklık, kan pıhtısı varsa kalp yeteri kadar oksijen alamaz ve beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu işlevini yitireceği için kanı pompalayamaz hale gelir. Bütün bunların […]

Kalp krizinin, miyokard enfarktüs ve koroner tromboz diye bilenen adları da vardır. Kalbin yeteri kadar oksijen almaması sonucunda meydana gelir. Oksijeni kalbe kendi damarları yani koroner damarlar getirir. Eğer bu damarlarda bir tıkanıklık, kan pıhtısı varsa kalp yeteri kadar oksijen alamaz ve beslenemez. Beslenemeyen kalp dokusu işlevini yitireceği için kanı pompalayamaz hale gelir. Bütün bunların sonucunda da kalp krizi oluşur. Bu ölen dokuların yerine yenisi gelmez. Kalp krizi geçiren hasta dönüşü olmayan bir zararla karşı karşıya kalır.

Kalp krizine neden olan koroner damar tıkanıklığının en önemli sebebi ater duvarına biriken yağlı atık maddelerdir. Yüksek tansiyon, sigara içme, yüksek kolestrol, beslenme bozukluğu, spor yapmama gibi nedenler bu birikintilerin büyümesine ve damarları tıkamasına yol açarlar. Bu durumda da kalp krizi kaçınılmaz bir sondur.

Kalp krizi geçirme riski erkeklerde kadınlara oranla üç kat daha fazladır. Gençlerde kalp krizi nadir olarak görülür. Vücudun herhangi bir yerinde oluşan pıhtının koroner damarlara ulaşıp aniden tıkaması, kalp kapakçıkları hasarlı kişilerde, kopan kalp kapakçığının koroner arteri tıkaması, uyuşturucu (kokain) kullanımı, kronik hastalıklar gençlerde kalp krizine neden olabilir.

Nelerdir ve Ne yapmak gerekir ?
Göğüste tam olarak yeri belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı oluşur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır
Ağrı hareket edildiğinde artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıya soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı eşlik eder. Baş dönmesi, öksürük, nefes darlığı olur.

Bazı insanlarda belirtiler gizli olabilir. Bu yüzden hastaya farklı teşhisler konabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir. Bu sebeple ülser lehine yanlış yorumlanabilir.

Bu belirtilerle yüz yüze geldiğimizde hemen bir yere oturup dinlenmeli ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna ulaşmalıyız.
Yürümek, gezinmek, merdiven çıkmak veya herhangi bir aktiviteye devam etmek zaten oksijen alamayan kalbinizi zorlayacak ve kalbin oksijen ihtiyacını arttıracaktır.

açısından risk oluşturan durumlar şunlardır:
Sigara içmek
Obezite
Kan lipidlerinin (kolesterol, trigliserid) düzensiz olması
Diyabet Hastalığı
65 yaşını geçmiş olmak

Bu risklerin bazılarını kendinizden uzak tutabilirsiniz. Mesela sigarayı bırakabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uyarak lipid ve diyabet ilaçlarınızı düzenli şekilde kullanabilirsiniz. Düzenli egzersizler yapıp aktivitenizi artırabilirsiniz ve riski azaltmış olursunuz.

Bir kalp krizi geçirdikten sonra, aktif kalmanız önemlidir. Aktif kalmak kalbinizin gücünü artırır ve aynı zamanda bir başka kalp krizi geçirme riskini de azaltmaya yardımcı olur. Bedensel ve psikolojik durumunuza bağlı olarak, normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Ancak, yaptığınız hareketlerin çok yorucu olmayan ve fiziksel yönden çok zorlamayan hareketler olmasına dikkat etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM