Kalp Krizinde İlkyardım

Kalp Krizinde İlkyardım

Kalp krizi hayati tehlikesi olan çok ciddi bir durumdur. Bu yüzden kalp krizi geçiren birine denk gelmek son derece sarsıcı bir olaydır. Böyle bir olaya rastladığımızda öncelikle kişinin kalp krizi geçirdiğini bilmemiz gerekir. Bunun yolu da belirtileri ayırt etmekten geçer. Kişinin cildi soğuk, nemli ve soluksa, bilinci kapalıysa, şiddetli bir göğüs veya omuz ağrısından şikayet […]

hayati tehlikesi olan çok ciddi bir durumdur. Bu yüzden kalp krizi geçiren birine denk gelmek son derece sarsıcı bir olaydır. Böyle bir olaya rastladığımızda öncelikle kişinin kalp krizi geçirdiğini bilmemiz gerekir. Bunun yolu da belirtileri ayırt etmekten geçer.

Kişinin cildi soğuk, nemli ve soluksa, bilinci kapalıysa, şiddetli bir göğüs veya omuz ağrısından şikayet ediyorsa, ruh hali kaygı veren sıkıntılı bir ruh hali ise, tansiyon düşüklüğünden dolayı ayakta duramayacak haldeyse, solunumu düzensiz, nabzı hızlanmışsa kalp krizinden şüphe etmek gerekir. Bu durumda öncelikle olay yerine bir sağlık ekibi çağrılmalı. Sağlık ekibi gelene kadar sizin yapmanız gereken şey; kişiyi sakinleştirmeye çalışarak, hareket etmesine müsade etmeden yatar pozisyona getirmek. Kravat, düğme, fular vb. şeyleri gevşetmek veya çıkarmak. Temiz hava almasını sağlamak için etrafta kalabalık varsa bunları dağıtmak, iç mekanda ise pencereyi açıp hava gelmesini sağlamaktır. O an kriz geçiren kişinin hiç bir şey yeyip içmemesi gerekir. Ayrıca daha önce kullandığı bir ilacı veya yanında taşıdığı bir ilacı kişiye vermemek en doğrusudur.

Eğer kriz geçiren kişiye sağlık ekibi ulaşamayacak durumdaysa, kişiyi yine yatar pozisyonda derhal bir sağlık kurumuna götürülmesi gerekir. Kişinin kesinlikle yürütülmemesi gerekir. Ayrıca böyle hayati bir durumda kişilerin ilk yardım uygulaması olarak suni solunum yapması, kalp masajı yapması yanlış ve risklidir. Bu tip uygulamalar özel beceri ve eğitim gerektiren durumlardır. Bu yüzden kişiler sağlık ekibi gelene kadar soğuk kanlılığını koruyarak, yukarıda anlatılan bilgiler doğrultusunda kalp krizi geçiren kişiye yardımcı olabilirler. Fazlası hayati açıdan tehlike oluşturabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM