Kalp Romatizması

Kalp Romatizması

Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar sonrasında eklemlerde oluşan iltihaplanmayla birlikte gelişen romatizmanın, kalbe, kalp kapaklarında iltihaplanmaya neden olmasıyla birlikte,  kalp kapakları daralır ve yetersiz hale gelir. Buna kalp romatizması denir. Bu kapakçıklardan en çok mitral kapakçık etkilenerek daralır ve büzüşür. Daha çok kadınlarda görülür. Kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa mitral darlığı ya da […]

Üst solunum yollarında meydana gelen hastalıklar sonrasında eklemlerde oluşan iltihaplanmayla birlikte gelişen romatizmanın, kalbe, kalp kapaklarında iltihaplanmaya neden olmasıyla birlikte,  kalp kapakları daralır ve yetersiz hale gelir. Buna denir. Bu kapakçıklardan en çok mitral kapakçık etkilenerek daralır ve büzüşür. Daha çok kadınlarda görülür. Kalp romatizması sonucu ortaya çıkan hastalığa ya da denir.

Bademcik ve boğaz gibi üst solunum yollarının eklemlerde iltihaplanmaya neden olan bakteriden kaynaklı romatizmanın tedavi edilmemesi sonucunda kalp kapakçıklarına ulaşması nedeniyle oluşur.

Belirtileri:

Ayaklarda morarma ve şişme olur. Yorgunluk, el ve ayaklarda üşüme, nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık soğuk algınlığına yakalanma.

Teşhis ve Tedavisi:

Uzmanı tarafından yapılacak muayene, tahlil, ultrason sonucunda elde edilen bulgularla romatizmanın ne kadar ilerlediğine bakılır. Erken teşhis önemlidir. Kalp romatizmasının en önemli tedavisi dinlenmek ve vücudu diğer bakterilerden, enfeksiyonlardan korumaktır. Antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Tedavide Aspirin ve kortizon dışı antiromatizmal ilaçların dışında koruyucu olarak depo-penisilin enjeksiyon uygulanır. Ancak ayda bir kez uygulanan penisilin tedavisine başlamadan önce, hastaya mutlaka test yapılmalı. Bunun dışında eğer kalp romatizması akut bir şekilde ilerliyorsa çok ender olarak kortizona da başvurulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM