Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalı

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalı

Kalp sağlığınızı korumak ve yakalanmamak için bir takım tedbirler almanız gerekir. Bu konunun uzmanları; sağlıklı bir kalp için dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, stres, sigara ve alkolden uzak durmayı tavsiye ediyor. Diyet ve Beslenme Kalp sağlığınız için doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince uzak durmanız, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinleri tüketmeniz gerekiyor. Çünkü tansiyonu […]

Kalp sağlığınızı korumak ve yakalanmamak için bir takım tedbirler almanız gerekir. Bu konunun uzmanları; sağlıklı bir kalp için dengeli beslenmeyi, düzenli egzersiz yapmayı, stres, sigara ve alkolden uzak durmayı tavsiye ediyor.

Diyet ve Beslenme
Kalp sağlığınız için doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince uzak durmanız, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinleri tüketmeniz gerekiyor. Çünkü tansiyonu ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı, sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak.

Boy ve Kilo
Vücudunuzda ki yağ oranına dikkat edin. Yüksek tansiyon nedenlerin başında, kilo almak geliyor. Bununla birlikte özellikle karın bölgesinin zayıfladığı kilo kaybı, kan basıncını çabuk düşürerek kalbin boyutlarını küçültüyor. Kilonuzu dengede tutmanın yolu da ilk şart olan beslenmeden geçiyor.

Alkol ve sigara
Sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren tansiyon düşmeye başlar. Alkolde tansiyonu yükselten diğer bir etkendir. Alkol organizmaya zarar verir. Bazı ilaçlarda tansiyon yükselmesinde etkilidir.

Fiziksel egzersiz
Fiziksel egzersiz, spor damarların esnekliğini artırır ve korumaya yardımcı olur. Hareketsiz bir hayatı olan insanların sporculara göre hipertansiyona yakalanma riski %35’den daha yüksek bir orandadır. Fakat yüksek tansiyonu olan birinin doktoruna danışarak egzersize başlaması gerekir.

Stres
Stres hipertansiyonu için risktir. Bir takım rahatlama teknikleri ve psikoterapi, huzursuzluğu ve stresi azalttığı için kalp sağlığını korur. Etrafınızdaki kişilerle mutlu ve barışık olmayı deneyin.

Genetik
Ailenizde diyabet ve yüksek tansiyon hastalıkları olanlar varsa 30 ile 40′lı yaşlardan sonra kan yağlarınızı ölçüp tedbirinizi alın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM