Kan Bağışı

Kan Bağışı

Ortalama bir yetişkinde devamlı yenilenen 5-6 litre kan vardır. Bir veya iki ünite kan vermek insan vücudunu etkilemez, herhangi bir soruna yol açmaz. Bazı kan veren insanlar arasında nadiren de olsa bayılmalar görülür. Bu kan vermekten çok korktukları için olur. Kan bağışlamak artık oldukça güvenlidir. AİDS’de dahil olmak üzere kan vermek hiç bir hastalığa neden […]

Ortalama bir yetişkinde devamlı yenilenen 5-6 litre kan vardır. Bir veya iki ünite insan vücudunu etkilemez, herhangi bir soruna yol açmaz. Bazı kan veren insanlar arasında nadiren de olsa bayılmalar görülür. Bu kan vermekten çok korktukları için olur.

Kan bağışlamak artık oldukça güvenlidir. AİDS’de dahil olmak üzere kan vermek hiç bir hastalığa neden olmaz. Kan bağışlamak için bölgenizde ki sağlık kuruluşlarına ’a gidip temasa geçmeniz yerinde olacaktır. Kan bağışlamak için en az 17 yaşında olmanız, sağlığınızın yerinde olması ve kilonuzun 50 kg olması gerekir. sırasında size sağlığınız ve sağlığınızı etkileyen faktörlerle ilgili hakkında sorular sorulacaktır. Bu soruların sorulma sebebi kanın güvenliğinden emin olmaktır. Kan alma işlemi yaklaşık olarak 6-10 dakika kadar sürer.

Kan bağışında bulunmak isteyen bazı insanlardan kan alınmaz. Bunun en büyük sebebi düşük kan sayımıdır. Ardından ateşin, kan basıncının, nabzın yüksek olması, sıtmanın yaygın olduğu bir ülkeye gitmiş olmanız, Hiv virüsü riskinin bulunması kan bağışına engel olan sebeplerdir.

Sağlıklı bir insan yıl boyunca düzenli aralıklarla kan bağışlayabilir. Fakat unutulmaması gereken şey kan bağışında bulunduktan sonra tekrar kan verebilmek için 56 gün gibi bir sürenin geçmesidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM