Kan ve Kanın Yapısı

Kan ve Kanın Yapısı

Kan atardamar ve toplardamarlardan oluşan damar sistemi içinde dolaşan akıcı bir sıvıdır. Hücre ve plazmalardan (alyuvar, akyuvar, plaket) oluşur. Tıbbı olarak hemo – hemoto kelimeleri kullanılır. Vücudumuzun en önemli yapı taşı olan kan; vücut ağırlığının %7-8’ini oluşturan ve her bedende 5-6 litre bulunan bir sıvıdır. Tek bir damlası bile hayatımızdan, vücut sağlığımıza kadar bir çok […]

atardamar ve toplardamarlardan oluşan damar sistemi içinde dolaşan akıcı bir sıvıdır. Hücre ve plazmalardan (alyuvar, akyuvar, ) oluşur. Tıbbı olarak hemo – hemoto kelimeleri kullanılır.
Vücudumuzun en önemli yapı taşı olan kan; vücut ağırlığının %7-8’ini oluşturan ve her bedende 5-6 litre bulunan bir sıvıdır. Tek bir damlası bile hayatımızdan, vücut sağlığımıza kadar bir çok konuda önemlidir. Damarlarımızda dolaşan kırmızı renkli sıvının en önemli görevlerinden biride hücrelerimize oksijen ve glikoz sağlamasıdır. Bunun yanında hücrelerimize hayati önemdeki başka maddeleri de taşıyıp, vücut için zararlı atıklarında (karbondioksit, laktik asit vb.) dışarı atılmasını sağlıyor. Kan çeşitleri karakterimizi belirlerken, kandaki değişim hastalıklara yol açabiliyor.

Vücudumuzdaki alyuvarlar %1 oranında her gün yenilenir. Yaklaşık olarak 1 milimetreküp kanda bulunan alyuvar (, ) sayısı kadınlardan 4,5-5 milyon, erkeklerde 5-5,5 milyondur. Vücuda kan taşıyan hücreler olup kanın %99’dan fazlasını oluşturur. Kana rengini veren sayısının kanda azalması anemiye yol açar. Artması ise polisitemiye.  Aynı oranda ki kanda akyuvar (lokosit, beyaz kan hücresi) sayısı ise, 4.000-11.000arasında seyreder. Vücudu enfeksiyona, kansere karşı korurlar. Trobositler ise yine aynı miktardaki kanda 150 ila 400 bin civarındadır. Kanın pıhtılaşması görevi vardır.

Kan antijen yapısı sebebiyle çeşitlere ayrılır. Bunlar; A, B, AB ve 0 grubu kanlardır. Bu da RH pozitif (+), RH negatif (-) diye 2’ye ayrılırlar. AB kan grubuna sahip olan kişi diğer tüm kan gruplarından kan alabilirken, 0 grubu kana sahip kişi her kan grubundan kişiye kan verebilir fakat sadece kendi kan grubundan kişilerden kan alabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM