Karaciğer Absesi

Karaciğer Absesi

Karaciğerde abse genellikle bağırsaklardaki iltihapta dolaşan bir virüs nedeniyle ya da amibiyaz adi verilen bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Özellikle bakteri kaynaklı karaciğer abseleri ölümcül olma potansiyeline sahiptir. Apse ateş, titreme, mide bulantısı, kusma, halsizlik, karnın sağ üst tarafında yani karaciğerin bulunduğu yerde ağrıya, sarılığa ve kilo kayıplarına sebep olur. Karaciğer apsesi, ultrasonla veya karaciğerin bilgisayarlı […]

Karaciğerde abse genellikle bağırsaklardaki iltihapta dolaşan bir virüs nedeniyle ya da amibiyaz adi verilen bir enfeksiyon nedeniyle oluşur. Özellikle bakteri kaynaklı abseleri ölümcül olma potansiyeline sahiptir.

Apse ateş, titreme, mide bulantısı, kusma, halsizlik, karnın sağ üst tarafında yani karaciğerin bulunduğu yerde ağrıya, sarılığa ve kilo kayıplarına sebep olur. , ultrasonla veya karaciğerin bilgisayarlı tomografisiyle saptanır ve doğrulanır. Yapılan kan testleri ise iltihaba sebep bakterileri ortaya çıkarır. İltihaplı olan bölgeden numune alınması gerekir. Bunun için ultrason kullanılır. Apsenin akıtılması yöntemi de benzer bir yöntemle olur. Tedavi için damardan alınan ilaçlar verilir. Bazen apsenin bulunduğu kısmın kesilip alınması da gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler