Karaciğer Nasıl Korunmalı?

Karaciğer Nasıl Korunmalı?

Kendi kendini yenileme özelliğine sahip karaciğer organı vücudun en önemli parçalarından birisidir. Örnek vermek gerekirse karaciğeri sürekli aktif çalışan fabrika gibi düşünün. Yenilen gıdalar, atılan haplar, vurulan iğneler, ciltteki dokular vb. bir çok konuda karaciğer arı gibi çalışır. Belirttiğimiz unsurları karaciğer yararlı hale getirmek için bulunan organımızdır. Peki bu önemli organı nasıl korumaya almamız gerekiyor. […]

Kendi kendini yenileme özelliğine sahip karaciğer organı vücudun en önemli parçalarından birisidir. Örnek vermek gerekirse karaciğeri sürekli aktif çalışan fabrika gibi düşünün. Yenilen gıdalar, atılan haplar, vurulan iğneler, ciltteki dokular vb. bir çok konuda karaciğer arı gibi çalışır. Belirttiğimiz unsurları karaciğer yararlı hale getirmek için bulunan organımızdır. Peki bu önemli organı nasıl korumaya almamız gerekiyor.

Vücudun en büyük organı olan karaciğer, alınan yiyecek ve içecekleri, ilaç ve besin takviyelerininin sindirilmesi ve vücut için yaralı hale dönüştürülmesi bakımından yarar sağlar. Öncelikle karaciğer yetersizliğini önlemek adına Hepatit B ve C gibi hastalıklardan korunmamız gerekiyor. Virüslerin bulaşmasını kolaylaştıracak hijyensizlik yok edilmeli ve hijyen kuralları harfiyen uygulanmalıdır. Cinsel temaslardan mümkün olduğunca uzaklaşmak, steril olmayan malzemeleri kullanmamak, dövme, tatoo, manikür ve pedikür gibi uygulamaları da yaptırmamak en iyi korunma yolları olacaktır.

Diğer korunma yolu ise obeziteye yakalanmamak. Obez olan kişilerde zamanla karaciğer yağlanması başlar ve hepatit denilen iltihap yaşanır. İlerleyen yıllarda ise siroza dönüşme riski bulunur. Bu nedenle obez gibi sorunlardan kurtulmak veya yaşamamak için düzenli egzersizler yapmak gerekiyor. Günlük yürüyüş ve hafif tempolu koşular vücut ile karaciğer için çok faydalıdır. Haftada en az 4 gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalı, günlük en az 15 dakika yürüyüş yapılması önemlidir.

Egzersizlerin yanında yemeye içmeye de dikkat etmek gerekiyor. Yağlı ve karbonhidratlı gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye geçilmelidir. Tabi bunların yanı sıra hazır market ürünleri ve fast food gibi gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Hamur işi ürünler bırakılmalı, ekmek türü olarak kepekli seçilmelidir. Yine tuz ve şeker oranları da olabildiğince en aza indirilmelidir.

Alkol ve sigara kullanan kişiler de bu alışkanlıklarından vazgeçmezse, hem vücut hemde karaciğer sağlığı için büyük sorunlar yaşayabilirler. Siroz, hepatit, alkolik vakaları, karaciğer iltihaplanması gibi problemler peşinizi bırakmayacaktır.

Son olarak doktor önerisi olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Rastgele kullanılan ilaçlar karaciğere direk etki ederek hasarlar meydana getirebilir. O nedenle doktora danışmadan ilaç almayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM