Karaciğer Yağlanması (Hepatosteatoz)

Karaciğer Yağlanması (Hepatosteatoz)

Karaciğer yağlanması karaciğer hücrelerinin büyük ölçüde yağlanmasıyla kendini gösterir. Her dört yetişkinden birinde görülür. Karaciğerin zedelenmeye karşı gösterdiği reaksiyondur. Obezite, alkol kullanımı, diyabet, hepatit, protein yönünden beslenememe, düzensiz beslenme, kortizon kullanımı, bazı ilaçlar bu hastalığa neden olabilir. Hastalığın ileri saflarında karaciğer iltihaplanması ve karaciğer büyümesi görülebilir. Başka bir hastalık nedeniyle oluşmadıkça kişiye pek bir zararı yoktur. […]

 karaciğer hücrelerinin büyük ölçüde yağlanmasıyla kendini gösterir. Her dört yetişkinden birinde görülür. Karaciğerin zedelenmeye karşı gösterdiği reaksiyondur.

Obezite, alkol kullanımı, diyabet, hepatit, protein yönünden beslenememe, düzensiz beslenme, kortizon kullanımı, bazı ilaçlar bu hastalığa neden olabilir. Hastalığın ileri saflarında karaciğer iltihaplanması ve karaciğer büyümesi görülebilir. Başka bir hastalık nedeniyle oluşmadıkça kişiye pek bir zararı yoktur.

Hastalığın teşhisi için ultrason gerekir. Hastalığın kesin teşhisinden sonra düzenli ve sağlıklı beslenmesi için hastaya beslenme programı sunulur. Hasta bu beslenme programına sıkı sıkı uymalı, kesinlikle alkol almamalıdır.

Hastanın kilo problemi varsa zayıflama programı uygulanır ve fazla kilolarından kurtulması sağlanır. Bazı durumlarda hastanın aldığı vitamin, protein ve mineral düzeyleri düşük olur. Hasta hekimin önereceği şekilde beslenmeli, vitamin, protein ve mineralleri ona göre almalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM