Kasık Biti

Kasık Biti

Kasık biti cinsel ilişki sırasında veya nadiren giysi ve yatak çarşaflarından, ortak kullanılan eşyalardan, tuvaletlerden geçebilir. Bazen saçlarda ve vücudun başka yerlerinde bulunabilir. Belirti vermez. Nadiren kaşıntı ve mavimsi lekeler görülebilir. Vücuda tutunmasını sağlığa kıskaçları vardır. Hayatını devam ettirebilmek için insan kanına ihtiyaç duyan kasık biti, insana bulaşınca deriyi delip, başını bir pubis kılı folikülü […]

cinsel ilişki sırasında veya nadiren giysi ve yatak çarşaflarından, ortak kullanılan eşyalardan, tuvaletlerden geçebilir. Bazen saçlarda ve vücudun başka yerlerinde bulunabilir. Belirti vermez. Nadiren kaşıntı ve mavimsi lekeler görülebilir. Vücuda tutunmasını sağlığa kıskaçları vardır. Hayatını devam ettirebilmek için insan kanına ihtiyaç duyan kasık biti, insana bulaşınca deriyi delip, başını bir pubis kılı folikülü içine gömer. Her bir kasık biti yalnızca 1-2 mm çapındadır ve büyüteçsiz görülmesi zordur. Bu rahatsızlığın Yunancada ki adı pediculosis() pubisdir.

Belirtileri:
Kasık tüyleri arasındadır. Toplu iğne başı büyüklüğünde grimsi böceklerdir.
Tüylere bağlı küçük beyaz noktalar bitin yumurtalarıdır.
Şiddetli kaşıntılar görülebilir.

Tedavisi:
Bu bit için doktor tarafında şampuan veya losyon doktor verilebilir. Bu ilaçları hamile kadınların ve küçük çocukların kullanması sakıncalıdır. Bazen 24 saat sonra tekrar kullanım gerekebilir. İlaçlar ilk kullanımdan bir hafta sonra yeniden kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu ilaçları eşinizin de kullanması gerekir. Kirpik ve kaşlarda bite rastlandıysa bu ilaçlar yerine uygun göz pomatı kullanabilirsiniz.

Yeniden bitlenmeyi önlemek için elbise, çarşaf, battaniye, havlu vb. kaynar suda yıkayın. Bu eşyaları ayrı bir yere kaldırın ve mümkün olduğunca kullanmamaya özen gösterin. Bu sürede bit yumurtaları kuluçka devresini tamamlayıp çıkan bitlerin ölmesi için yeterlidir. Bitlenmiş çamaşır vb. için yine aynı yöntemi uygulayıp bitten iyice kurtulun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM