Katarakt Nedir?

Katarakt Nedir?

Katarakt göz merceğinin bulutlanması, zamanla saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlanabilir. Buna halk arasında göze perde inme de denir. Genellikle 50 yaşından sonra görülür. Katarakt nedenleri arasında şeker hastalığı, uzun süre ışığa maruz kalmayı, damar sertliğini sayabiliriz. Bazen doğuştan katarakta olabilir. Normal bir gözde ışık lensten geçer ve gözün arkasındaki retinada odaklanır. Böylece cisimler net bir biçimde […]

göz merceğinin bulutlanması, zamanla saydamlığını kaybetmesi olarak tanımlanabilir. Buna halk arasında göze perde inme de denir. Genellikle 50 yaşından sonra görülür. Katarakt nedenleri arasında şeker hastalığı, uzun süre ışığa maruz kalmayı, damar sertliğini sayabiliriz. Bazen doğuştan katarakta olabilir. Normal bir gözde ışık lensten geçer ve gözün arkasındaki retinada odaklanır. Böylece cisimler net bir biçimde görülür. Katarakta lensin bozulmasından dolayı ışık lensi kolay geçemez ve görmede kayıp olur. Katarakt görmede kayıplarına neden olabilir. konusunda bazı yanlış kanılarda vardır. gözün üzerinde oluşan tabaka değildir, bir gözden diğerine geçmez, kalıcı körlüğe neden olmaz ve gözün çok kullanılmasından kaynaklanmaz.

Belirtileri:
Görülen objenin bulanık silik olması, her şeyi kahverengimsi görmeye başlama, araba farı vb. ışıkların gözleri fazlaca kamaştırması. Cisimlerde solukluk, okumak için daha fazla ışığa ihtiyaç hissetme. Bazı insanlar katarakt durumunu gözlük almak için doktora gittiklerinde öğrenirler.

Tanısı:
Göz doktoru kontrol ederek kataraktı anlayabilir. Görüşte kayıplarını varsa bunun pek çok nedenden kaynaklanması ihtimaline karşı kapsamlı testler yapılır. Doktorunuz;
Nesneleri yakından ve uzaktan görmenizin nasıl olduğunu kontrol eder
Göz içi basıncı ölçer
göz arkasındaki sinirleri kontrol eder.

:
Ameliyatla mercek önünde bulunan bulutumsu kısım alınmasıdır. Ameliyat kişilerin isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Basit bir ameliyat olmasına karşın enfeksiyona sebep olabilir. Ülkemizde her yıl yaklaşık olarak 200-300 bin yapılmaktadır ve bunların %95’i başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Katarakt ameliyatında lokal anestezi veya damla anestezi yapılır. Katarakt ameliyatlarından FAKO denilen bir yöntem kullanılır. 2-3 mm gibi küçük bir ameliyat keskisi kullanılır ve bulanıklaşmış mercek çekirdeği uzaklaştırılır. Bu girişten katlanabilir göz içi mercek takılır ve dikiş gerektirmez. Hasta ameliyat sonrası o gün taburcu edilir. Ertesi günü gözündeki bandajı açılır. Doktorun reçete ettiği damlalar kullanılır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM