Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir nedir? kefirin faydaları, kefirin yararları gibi soruların cevaplarını bu yazımızda verelim. Kefir, Kafkaslara kadar dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan süt içeceğidir. Laktik asit ve etil alkol fermantasyonunun gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin besin değerleri ile bir çok yararı da beraberinde getiriyor. Kefirin faydaları ; Bağışıklık sistemi ; Barındırdığı betakaroten bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı […]

Kefir nedir? kefirin faydaları, kefirin yararları gibi soruların cevaplarını bu yazımızda verelim. Kefir, Kafkaslara kadar dayanan ve ilk kez Türkler tarafından yapılan süt içeceğidir. Laktik asit ve etil alkol fermantasyonunun gerçekleşmesiyle oluşan kefir, zengin besin değerleri ile bir çok yararı da beraberinde getiriyor.

Kefirin faydaları ;

 1. Bağışıklık sistemi ; Barındırdığı betakaroten bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Vücutta biriken toksinlerin çoğalmasını önleyerek, bağışıklık sistemini zayıflatan mikroorganizmaların yok edilmesine katkı sağlıyor.
 2. Mide ülseri ; Mide de ülser oluşumunu sağlayan helicobakter pilori adlı bakterinin yok edilmesini sağlıyor. Antibiyotik etkisi sayesinde mide ülserinin tedavisi içinde kullanılıyor.
 3. Sindirim sistemi ; Kefir içindeki yararlı mikroorganizmalar sayesinde bağırsaklarda oluşan zararlı mikroorganizmaları yok ediyor ve bağırsak florasını düzenliyor. Ayrıca besinlerin sindirilmesi ve emilmesini kolaylaştırıyor.
 4. Kemikler ; Yüksek miktarda kalsiyum bulunan kefir, kemik gelişiminde çok etkilidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ve yaşlılar için kefir çok iyi kalsiyum kaynağıdır. Kemik yumuşaması, kemik erimesi ve benzeri kemik hastalıklarına yakalanma oranını da en aza indiriyor. Günde tüketilecek 2 bardak kefir günlük kalsiyum miktarının %60’ını karşılıyor.
 5. Hücreler ; İçindeki E vitamini ve selenyum ile güçlü bir antioksidan özelliği sağlar. Hücre ölümlerine ve yıkımlarına neden olan toksinlerin atılmasına katkı sağlar ve hücrelerin yenilenmesinde destek verir.
 6. Kan şekeri ; Protein ve yağların sindirilmesinde yardımcı olan kefir, glisemik indeksi düşük olduğundan dolayı midede uzun süre kalır ve tokluk hissi oluşturur. Bu sayede kan şekeri de dengelenir.
 7. Mide gazı ; Laktik asit fermantasyonu ile sindirim kolaylaşır ve bununla birlikte midede oluşan gazlar azalır.
 8. Depresyon ; Kefirin, triptofan aminoasidi ve B vitamini ile sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Sinirlerin azaltılması da kişinin depresyona girmesini engeller. Ayrıca gevşeme ve uyku verici özelliği ile de rahat uykular için tercih edilir.

Kefir, içinde oluşan fermantasyon ile ekşi bir tat alabilir. Kendine özgü olan bu ekşi tadı sevmeyenler için mevsimlik meyvelerden katabilirsiniz. Meyveleri içine ekleyin ve blender ile parçalayarak için. Elma, muz, kivi gibi meyveler kefirin besin değerini arttıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM