Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Geçer?

Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Geçer?

Bilindiği üzere kemoterapi kansere yakalanan kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapinin yan etkilerini gören, duyan veya okuyan kişiler genelde korkup tedaviyi reddediyor. Fakat bilinmesi gereken nokta, gelişen tedaviler sayesinde yan etkileri hayli geçici duruma geldi. %90 oranında kemoterapinin yan etkileri kalıcı olmuyor. Kanser hücreleri çok hızlı çoğalır ve bölünür. O nedenle hastalara kemoterapi uygulanmaktadır. Kontrolsüz […]

Bilindiği üzere kemoterapi kansere yakalanan kişilere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kemoterapinin yan etkilerini gören, duyan veya okuyan kişiler genelde korkup tedaviyi reddediyor. Fakat bilinmesi gereken nokta, gelişen tedaviler sayesinde yan etkileri hayli geçici duruma geldi. %90 oranında kemoterapinin yan etkileri kalıcı olmuyor.

Kanser hücreleri çok hızlı çoğalır ve bölünür. O nedenle hastalara kemoterapi uygulanmaktadır. Kontrolsüz çoğalan kanser hücreleri başka organ veya bölgeye yerleşebilir 3, 6 veya 13 ay gibi zamanda tekrar ortaya çıkabilir. Bu nedenle hücrelerin yok edilmesi anlamında klasik kemoterapi yöntemi devreye girer. Buradan yola çıkarak kemoterapinin yan etkilerine karşı neler yapılabilir?

  1. Bulantı ve kusmalar ; Kemoterapi sonrası bulantı ve kusmalar yaşanabilir. Bunun için hastaların doktoruyla ne zaman ne yemesi gerektiğini konuşması gerekir. Tedavinin ilk zamanlarında hastalar hafif beslenir. Daha sonrasında ise proteinli gıdalar tüketilir. Meyve, sebze ve bol proteinli gıdalar alınabildiği gibi hastalar bolca su içebilir. İlk 5 güne kadar bulantılar görüleceği için kullanılacak ilaçların da düzenli alınması gerekecektir.
  2. Toplumsal yerler ; Kemoterapinin en büyük yan etkisi vücudun enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerini aza indirmesidir. Beyaz kan hücreleri azalacağından dolayı hastalar mutlaka toplum içi yerlerden uzak durmalıdır. Ayrıca öksüren, hapşıran kişilerden uzak olmalı, hasta yakınında sigara gibi zararlı dumanların çıktığı şeyler içilmemelidir. Hastalar açık güneşli havalarda yürüyüş yapabilir, toplumsal yerlerde bulunması gerekiyorsa maske ile bulunabilir. Kemoterapi de bazı durumlarda hastaların bir takım bölgelerinde morluk, burun kanaması, diş eti kanamaları gibi durumlar görülebilir. Bu tarz hususlarda hemen uzman doktora görünmelidir.
  3. Dökülen saçlar ; Genelde kadınlarda tedavi de saç dökülmesi sık görülür. Bu nedenle uzmanlar kadınların tedavide saçlarını kısaltmalarını öneriyor. Saç dökülmesini önleyici bir tanı bulunmuyor fakat tedavi sonrası saçlar eskisi gibi tekrar çıkıyor.
  4. Ağız yaraları ; Bazı nedenlerle kişilerde bağırsak sorunları ve ağız yaraları olabilir. Ağız yaraları için yumuşak uçlu diş fırçaları, karbonatlı gargara, ishal için elektrolitlerin korunması adına sulu diyetler öneriliyor.

Kemoterapi alımlarından sonra hastalar ilacın etkisi 15 gün kadar süreceğinden dolayı mutlaka çoğul ortamlarda bulunmaktan kaçınsınlar. İlaç etkisi geçtikten sonra aşırı kalabalık yerine 5-6 kişinin bulunduğu ortamlarda bulunabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM