Kendi Kendinize Meme Kontrolu Yapın

Kendi Kendinize Meme Kontrolu Yapın

Meme kanserinde erken teşhis önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak muayene olmak gerekir. Önce kadının vücudunu tanıması ve her ay kendi memesini muayene yapması, normal durumun ne olduğunu öğrenip, anormal bir durumla karşı karşıya kalırsa bunu kolayca anlayabilmesi açısından mühimdir. Meme kontrolünde en uygun zaman adet gören bir kadın için, adet bittikten sonraki ikinci veya üçüncü […]

nde erken teşhis önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak muayene olmak gerekir. Önce kadının vücudunu tanıması ve her ay kendi memesini muayene yapması, normal durumun ne olduğunu öğrenip, anormal bir durumla karşı karşıya kalırsa bunu kolayca anlayabilmesi açısından mühimdir. Meme kontrolünde en uygun zaman adet gören bir kadın için, adet bittikten sonraki ikinci veya üçüncü gündür. Eğer kadın adet görmüyorsa bu muayene için herhangi bir günü seçip memesini kontrol edebilir. Bazı kadınlar meme muayenesini banyoda yaparlar. Çünkü ıslak parmak ve sabunla deri üstünde rahat kaydığı için dokuyu ve değişiklikleri daha kolay hissederler.

Yapılması gerekenler aşama aşama şunlardır:

Ayna önünde durup iki memenize de bakın. Meme başında çekinti, akma, memede çukurlaşma, buruşma veya kabuklaşma varsa bu normal dışı bir durumdur.

Elleri başınızın arkasında birleştirip başınızı önde doğru itip kaslarınızın gerilmesini sağlayın. Bu süre içinde aynadan memede anormal bir durumun söz konusu olup olmadığına bakın.

Ellerinizi belinize doğru kuvvetli bir şekilde bastırın; öne doğru hafif eğilerek omzunuzu ve dirseklerinizi öne doğru itin. Ellerinizi başınızda birleştirip baktığınız durumla bu harekette memenin boyutlarında ve biçiminde değişiklik olup olmadığını gösterir. Bunu yaparken göğüs kaslarınızın gerilmesi gerekir.

Sol omuzu kaldırın. Sağ elinizin parmaklarını dış uçtan içe doğru bastırarak meme üzerinde dairesel şekilde meme başına kadar gezdirin. Meme ile koltuk altı bölgesini de inceleyin. Aynı işlemi diğer memenize de uygulayın.

Meme başını sıkın. Meme başını nazikçe sıkıp bir akıntı gelip gelmediğini kontrol edin. Aynı işlemi diğer memenizde de uygulayın. Bir akıntı varsa doktora baş vurun.

Son iki maddeyi bu sefer yatarak uygulayın. Sırt üstü yatarak, sol kolunuzu başınızın üstüne getirin ve sol omuz altına ufak bir yastık veya benzeri bir şey kotun. Daha önce belirttiğimiz dairesel hareketlerle memenizi parmak uçlarınızla kontrol edin. Diğer memeyi de kontrol etmeyi unutmayın.

Deri altında meme dokusunda sert bir kitle hissediyorsanız, memenizde anormallikler varsa en kısa zamanda doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM