Kinesiyoloji Nedir?

Kinesiyoloji Nedir?

Kinesiyoloji; hareket etmek anlamında olan (kinein) ve (logos) yani discounce kelimelerinden oluşmuştur. Hareketin bilimi demektir. Kinesioloji içinde bir çok doğu ve batı tedavi uygulamasını barındırır. Kinesiolojiye göre sorduğumuz tüm soruların cevabı bizde, içimizdedir. Kinesioloji; bedene soru sorularak ve kaslarımızın test edilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Diğer bir deyişle hareket eden kaslardaki enerji akış kontrolüdür. Belli kaslara […]

Kinesiyoloji; hareket etmek anlamında olan (kinein) ve (logos) yani discounce kelimelerinden oluşmuştur. Hareketin bilimi demektir. içinde bir çok doğu ve batı tedavi uygulamasını barındırır. Kinesiolojiye göre sorduğumuz tüm soruların cevabı bizde, içimizdedir. Kinesioloji; bedene soru sorularak ve kaslarımızın test edilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Diğer bir deyişle hareket eden kaslardaki enerji akış kontrolüdür. Belli kaslara uygulanan baskı ve soru sorma yöntemiyle vücuttaki enerji bölgeleri ve sorunlar ortaya çıkartılır ve hatta en uygun tedavi yöntemi ve ilaç tespit edilir. Örneğin kaslarımızdan birine bir soru soruyoruz ve o an baskı uyguluyoruz. Eğer adale hafif baskı sonucunda direnç gösterirse bu iyi ve olumlu bir yanıttır. Fakat hafif baskıda yumuşuyorsa bundan olumsuz sonuç çıkarılır. Bu adele normal fonksiyonlarını yerine getiremiyor, enerji sorunu var demektir. Yani bu noktada enerji tıkanıklığı vardır. Kinesolojide soru ve cevaplar baz alınarak kişilere özel tedaviler uygulanır. Böylece bedensel ve ruhsal denge sağlanmış olur.

Kinesioloji, Amerikalı Kripraktör Dr. tarafından 1960’lı yıllarda geliştirilmiştir. ’a göre adale dengesi tüm organların doğru çalışması için önemli bir ön şarttır. Her adele bir cakra ve belirli organlarla ilişkidedir. Bu yüzden kaslardaki bir yorgunluk bir enerji tıkanmasının belirtisi olabilir ve buna bağlı olarak yorgunluklar, konsantrasyon bozuklukları ve psikosomatik şikayetler söz konusu olabilir. Goodheart’a göre vücuttaki her adaleye karşı başka bir adale karşılık gelir. Buna göre bir adalede ki kasılmaların ve krampların çözülmesi, ancak o adalenin karşı adalesinin güçlendirilmesi ile mümkündür.

Kinesioloji Tekniği

Daha öncede belirttiğimiz gibi kinesiolojinin en önemli yöntemi adale testleridir. Adalede ki dengesizlikler ve enerji tıkanıklıkları bu şekilde ortaya çıkar. Kinesiolojiyi uygulayan kişi kaslara hafif baskı yaparak o kasın durumu hakkında bilgi sahibi olur. Normal çalışan kaslar dayanıklılık gösterirken, enerjisi az olan kaslar bu duruma tepki verir. Böylelikle vücudumuzda hangi bölgede enerji tıkanıklığı olduğu ortaya çıkar. Bu tıkanmaları tedavi etmek için belli noktalara masaj ve rahatlama teknikleri uygulanır. Adaleye sorulan soru ve uygulanana baskı anında bile enerji akışı düzelmektedir. Kişi böyle bir durumda kendini rahatlamış, dengesi gelmiş , gevşemiş hisseder. Hastanın durumuna göre ve ihtiyaç olduğu takdirde kinesioloji uzmanı evde tekrarlanabilecek egzersizler verir.

Kinesioloji’nin uygulama alanları
– Sırt ağrıları
– Allerjiler
– Obezite
– Depresyonlar
– Migren
– Adele krampları
– Sindirimdeki bozukluklar

Kinesiolojinin zihinsel faaliyetin uyarılması ve canlandırılması alanında da uygulanır. Bunlar:
– Konsantrasyon bozuklukları
– Düşünme zorlukları
– Sınav stresi
– Okuma-yazma zorlukları
– Hiperaktivite durumları
– Geçmiş veya geleceğe yönelik stres oluşturan duyguların aza indirilmesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM