Kiraz ve Kirazın Faydaları

Kiraz ve Kirazın Faydaları

Bahar mevsiminin sevilen meyvelerinden olan kiraz, tadının yanında görüntüsüyle de insanı cezbeder. Gülgiller ailesinden olup, Giresun şehrine adının verildiği, dünyaya kiraz’ın buradan yayıldığı düşünülür. Buna neden olan hikâye de Romalı General Lukullus’un M.Ö. 70 yılında Giresun’a gelimesine dayanır. Lukullus Giresun’da kiraz yer ve çok sever. Roma’ya dönerken yanında kiraz fidanı götürür. Romalılar kirazı (Cerasus Avium) […]

Bahar mevsiminin sevilen meyvelerinden olan , tadının yanında görüntüsüyle de insanı cezbeder. Gülgiller ailesinden olup, Giresun şehrine adının verildiği, dünyaya kiraz’ın buradan yayıldığı düşünülür. Buna neden olan hikâye de Romalı General Lukullus’un M.Ö. 70 yılında Giresun’a gelimesine dayanır. Lukullus Giresun’da kiraz yer ve çok sever. Roma’ya dönerken yanında kiraz fidanı götürür. Romalılar kirazı (Cerasus Avium) tanır, beğenir. Böylece kirazın getirildiği yöreye Keresus adı verilir.

Bunların yanında vitamin açısından yüksek değerlere sahiptir. İçinde bol miktarda C ve A vitaminleri sayesinde karoten bulunur. Ayrıca B1, B2, B5 vitaminleri, magnezyum ve kalsiyumda mevcuttur. Kirazın sadece meyvesinden yararlanılmaz. Kirazın sapıda vücut için faydalıdır.

:
Karaciğeri rahatlatır.
Safranın akışını düzenler.
Kanı temizler ve sulandırır. Yabancı maddelerin kandan atılmasına yardımcı olur.
Kolesterolü düşürür.
Şekeri düşüren bir etkisi vardır.
Kiraz suyu derideki kırışıklıkları giderir.
Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
Yapısındaki fosfor sinirleri güçlendirerek insana rahatlık verir.
Karoten içeren kiraz gözlere de iyi gelir.
İdrar söktürücüdür.

Kiraz sapından çay nasıl yapılır?
Yarım litre kaynar suya 30 gr eklenip 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve günde 3 fincan aç karnına içilir. Menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerinin azalmasında etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM