KOAH – Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

KOAH – Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığının baş harflerini alan koah iki hastalığı tanımlamaktadır. Kronik bronşit ve amfizem. Nefes darlığı, balgam, öksürük gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka bir göğüs doktoruna gitmeniz gerekir. Kronik bronşite, öksürük ve balgamın eşlik ettiği ilerleyici bir hastalıktır. Amfizem ise; kana oksijen taşıyan hava keseciklerinde ki harabiyettir. Bütün bunlar sonucunda akciğerde elastikiyet kaybı ve […]

Kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığının baş harflerini alan iki hastalığı tanımlamaktadır. ve . Nefes darlığı, balgam, öksürük gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka bir göğüs doktoruna gitmeniz gerekir.

Kronik bronşite, öksürük ve balgamın eşlik ettiği ilerleyici bir hastalıktır. Amfizem ise; kana oksijen taşıyan hava keseciklerinde ki harabiyettir. Bütün bunlar sonucunda akciğerde elastikiyet kaybı ve nefes darlığı olur.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre KOAH; kalp-damar, zatürre ve aidsden sonra en sık rastlanılan ölüm nedenidir. Yaşam kalitesini bozan, kişiyi zamanla kendi işini yapamayacak hale getiren bir hastalıktır. Türkiye’de takriben 3 milyon koahlı vardır. Bu rakam dünyada 600 milyona ulaşmaktadır.

Koah’ın Nedenleri:
Hastaların %90 koah olmasının sebebi sigara, pipo, puro gibi tütünlü maddelerdir. Sigara içen kişide içmeyene göre koah olma olasılığı 30 kat daha fazladır. Sigara dışında (madencilik, fırın, takıl işçiliği, çiftçilik vb.) meslekler ve durumlar koah’a zemin hazırlar. Koah toplumda yeterince bilinmeyen ve ihmal edilen bir hastalıktır.

ve Tanısı:
Öksürük ve özellikle sabahlar balgam çıkarma, nefes darlığı gibi durumlar koah belirtisi olabilir. Tanı konmada gecikilmesinin sebeplerinden biri özellikle sigara içenlerin öksürük ve balgamı kanıksamış olmalarıdır. Koah tanısında öncelikle hastanın şikayetleri değerlendirilir ve yolu fonksiyonları için testler, akciğer grafisi gibi tetkikler yapılır. Erken tanı ile ve sigarayı bırakmakla akciğer fonksiyon kaybı azalır. Koahlı hastanın sigarayı bırakması hastanın uzun yıllar boyunca kaliteli hayat sürmesi için önemlidir.

:
Endotrekeal intübasyon ile bronşlarda biriken sekresyon atılabilir. Oksijen verilebilir. Göğüse fizik tedavi uygulanabilir. Hastalar, sedatif ilaçlardan, trankilizan, hipnotik ve narkotik ilaçlardan kaçınmalıdır. Bu ilaçlar solunum yolları refleksini azaltır ve ölüme neden olabilirler. Ayrıca yeteri miktarda sıvı tüketmek hasta için yararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM