Kolostrum

Kolostrum

Doğumdan hemen sonra salgılanan ilk süte kolostrum denir. Kolostrum koyu kıvamlı ve sarımsı renktedir. Doğumdan sonraki ilk üç güne kadar salgılanır. Bazı yörelerde bu ilk süt bebeklere verilmemektedir. Bu yanlış bir uygulamadır. Halkımızın bilinçlenmesi gerekir bu konuda. Kolostrum sütü bebek için çok faydalı bir süttür. Kolostrum 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alarak, 3. haftadan […]

Doğumdan hemen sonra salgılanan ilk süte kolostrum denir. koyu kıvamlı ve sarımsı renktedir. Doğumdan sonraki ilk üç güne kadar salgılanır. Bazı yörelerde bu ilk süt bebeklere verilmemektedir. Bu yanlış bir uygulamadır. Halkımızın bilinçlenmesi gerekir bu konuda. sütü bebek için çok faydalı bir süttür. 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alarak, 3. haftadan sonra olgun (mature) süt özelliğini taşır.

Kolostrum sütünün faydaları

Bebeği enfeksiyonlara, alerjilere karşı korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Koruyucu antikorlar açısından zengin bir süttür.

Kolostrum anneden gelecek olan daha sonraki sütlere göre protein, mineral ve vitamin açısından zengin, yağ ve karbonhidrat açısından fakir bir süttür.

Bağırsak hareketlerini uyaran bir süt olduğu için bebeğin mekonyumunu kolayca çıkarmasına yardımcı olur.

A, D ve B12 vitaminleri, sodyum ve çinko içeriği olgun süte göre daha yüksektir.

Bütün bu sebeplerden dolayı bebeğin ilk yarım saatte annenin bu ilk sütü alması sağlanmalıdır. Başlangıçta az miktarda da gelse bu süt bebek için yeterli olacaktır. Bebek emdikçe sütün miktarı artış gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM