Koma

Koma

Bilinç kaybı durumuna koma denir. Komaya giren kişi işitme, dokunma ve diğer dış uyaranlara karşı cevap veremez. Bu durumun normal uykudan ayrılmasını sağlar. Koma beynin bilinci kontrol eden noktalarının hasarında meydana gelir. Bazı hastalık ve ilaçlar, kafa yaralanmaları da komaya neden olabilir. Belirtiler: Hafif geçirilen komada kişi kımıldamaz fakat solunum yapabilirler. Kuvvetli bir uyaran ile […]

durumuna denir. Komaya giren kişi işitme, dokunma ve diğer dış uyaranlara karşı cevap veremez. Bu durumun normal uykudan ayrılmasını sağlar. Koma beynin bilinci kontrol eden noktalarının hasarında meydana gelir. Bazı hastalık ve ilaçlar, kafa yaralanmaları da komaya neden olabilir.

Belirtiler:
Hafif geçirilen komada kişi kımıldamaz fakat solunum yapabilirler. Kuvvetli bir uyaran ile göz kıpırdaması, homurdanma türünden sesler çıkarabilir. Derin komada olan kişi, yardım olmadan solunum yapabilir, ancak herhangi bir dış uyarana karşı hiçbir tepki vermez. Eğer brainstem () işliyor durumdaysa derin komadaki kişide, göz hareketleri vb. bazı refleksler görülebilir.

Tedavisi:
Öncelik solunum fonksiyonlarının devamını sağlamak ve komaya neden olan durumu rahatlatmak veya geri çevrilmesidir. Örnek verecek olursak kafasından yaralanmış birine şişmeyi azaltmak için corticosteroid enjeksiyonu ya da diğer ilaçlarla yardımcı olunabilir.

Brainstemi işleyen biri yıllarca komada kalabilir. Eğer brainstem zarar görmüşse solunum ve yutkunmada yardım hasıl olur. 24 saat komada olan ve gözüne ışık tutulduğunda gözbebekleri küçülmeyen birinin durumu risk altında demektir. Bu durumdaki hastalarda 10 kişiden sadece biri yaşamaktadır. Aylarca ya da yıllarca derin komada kalan birinin durumu nadir olarak görüşür. Komadan çıkıldığı takdirde bunama ve felç durumu yaşamaları oldukça yüksek ihtimaldir.

Brainstem: . Açıklama: Beynin, iki yarımküresi ile omuriliği birbirine bağlayan kısmı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler