Kornea Nedir?

Kornea Nedir?

Gözün ön kısmında bulunan ve 1/6’lık kısmını oluşturan saydam dokuya Kornea deniri. Gözün en önemli kırıcı merceğidir. Göz küresinin ön bölümünde bulunan skleranın ön açıklığına saat camı gibi yerleşiş olan kornea, eğrilik yarı çağı skleramınkinden küçük olduğu için dışarı doğru kabarıktır. Gözün ön kısmında yer alan kornea, görme işlevinin önemli bir bölümünü sağlayarak, ışığı odaklama […]

Gözün ön kısmında bulunan ve 1/6’lık kısmını oluşturan saydam dokuya deniri. Gözün en önemli kırıcı merceğidir. Göz küresinin ön bölümünde bulunan skleranın ön açıklığına saat camı gibi yerleşiş olan , eğrilik yarı çağı skleramınkinden küçük olduğu için dışarı doğru kabarıktır. Gözün ön kısmında yer alan , görme işlevinin önemli bir bölümünü sağlayarak, ışığı odaklama ve gözü dışarıdan gelecek zararlardan koruma görevine sahiptir.

Kornea, gözün en ön kısmında yer alan, ışığı odaklama ve gözü dış etkenlerden koruma görevine sahip, görme işlevinde büyük rolü olan, gözün eğimli saydam tabakasıdır.

Kornea önden arkaya doğru 5 tabakadan oluşur. 1 Kornea epiteli, 2 Anterior limiting membran (Bowman zarı), 3 Substonssa propria (), 4 Posterior limiting membran (Descment zarı), 5-Endotel [ön kamara endoteli).

Epitel Tabakası
Ön yüzü gözyaşı ile kaplanmış olan, rejenerasyon yeteneği hızlı 5–6 sıralı, keratinize olmayan çok katlı yassı epiteldir.

Bowman Tabakası
Bowman tabakası yaralanmalardan sonra yenilenmez, yerinde görme bozukluğuna neden olabilen opasiteler (skar dokusu) gelişir.

Stroma
Stromayı oluşturan lifler uniform yapıdadır ve storma kornea kalınlığının %92’ini oluşturur. Stroma hücre yönünden fakirdir. Keratosit adı verilen bu hücreler, yaralanmalarda fibroblastlara dönüşerek yara onarımı sağlar.


Korneanın diğer katlarına oranla daha fazla elastikiyete sahiptir. STromaya yapışık değildir ve kolayca sıyrılabilir. Endotal hücrelerinin bazal membranıdır.


Tek sıra halindeki altıgen hücrelerden oluşur. Mitoz ile çoğalmazlar.

En sık görülen ;
, Keratokonus, Kornea ülseri, Kuru Göz Sendromudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM