Kornea Ülserleri

Kornea Ülserleri

Görülen körlüklerin en sık rastlanılan nedenleri arasında korneada oluşan ülserin sebep olduğu, kornea delinmeleri ve nedbeleşmeler yer alır. Bu ülsere neden olan en büyük etken streptokokus pnömonia adındaki bakteridir. Ülserler genelde korneanın bir şekilde zedelenmesinden sonra oluşur. Yani travma, düzensiz kontakt lens uygulamaları, şeker hastalığı (diyabet) ve vücutta bulunan romatizmal bazı hastalıklarla da birlikte görülebilir. […]

Görülen körlüklerin en sık rastlanılan nedenleri arasında korneada oluşan ülserin sebep olduğu, kornea delinmeleri ve nedbeleşmeler yer alır. Bu ülsere neden olan en büyük etken streptokokus pnömonia adındaki bakteridir. Ülserler genelde korneanın bir şekilde zedelenmesinden sonra oluşur. Yani travma, düzensiz kontakt lens uygulamaları, şeker hastalığı (diyabet) ve vücutta bulunan romatizmal bazı hastalıklarla da birlikte görülebilir. Ayrıca göz yaşı kesesinde müzmin taşıyan hastalarda ve kömür madeninde çalışan işçilerde “” bağlı korna ülserleri daha fazla görülmektedir. Korneada ülser yuvarlak, gri renkli tipik ülser şeklinde gösterir. İlerlemiş vakalarda ise kan damarları korneanın ortasına doğru ilerleyebilir. Buna “Pannu” denir. Ayrıca gözün ön bölümünde “Hipopion” denilen olay yani cerahat görülür. Yine kornea ülserine neden olan ve sıklıkla rastlanılan “Herpes Simpleks” (HSV) vardır. Hastalık tek gözde ortaya çıkar ve fotofobi, görme bulanıklığı ve hissi gibi belirtiler verir.

Teşhis
Doktorunuz gözünüzü muayene ederek ülseri dokudan bir parça alır ve sebebin enfeksiyon olup olmadığını inceler. Bakteriyel ülserin belirtileri daha ciddidir. Bakteriyel ülser kornea üzerinde meydana gelen beyaz lekeden anlaşılabilir. Herpes simplex viral ülser ancak korneanın üzerine bir leke koymak suretiyle yapılan test hariç, çoğunlukla gözle görülmez. Bu testte ortaya çıkan ülser bir ağacın dallarına benzer.

Tedav
Göz doktorunuz ülserin çeşidine göre tedavi önerecektir. Pnömokoklara bağlı korna ülseri için çeşitli sülfonamidli ve antibiyotikli göz ilaçları tedavi için kullanılabilir. Fakat tedavisi için kesinlikle göz doktoru tarafından tedavi edilmeniz gerekir. Tedavide, virüsü içeren kornea bölgesi cerrahi olarak çıkartılır. Akut vakalarda “îdoksüridin” (IDU) adlı ilaçtan da yararlanılabilir.. Tedavi edilmeyen bir ülser kornea üzerinde kalıcı hasar meydana getirebilir. Derin bir ülser korneayı geçip bütün göz hücresini bile etkileyebilecek durumdadır. Ağır skarh (yara izli) bir kornea değiştirilmeyi gerek-tirebilecek bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM