Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?

Kortizon bir böbrek üstü hormonudur. Beynin kontrolü altında en yoğun sabah saatlerinde üretilir. Kortizon üretimi şişmanlarda %50 daha çoktur. Vücudun kortizon üretimi doğumdan 3 hafta sonrası başlar ve ölene dek devam eder. Kortizona bir çeşit stres hormonu da denilebilir. Vücudun stresli olduğu, travma ve cerrahi müdahale gibi gergin durumlarda vücut kortizon üretimini arttırır. Vücutta kortizon […]

bir böbrek üstü hormonudur. Beynin kontrolü altında en yoğun sabah saatlerinde üretilir. Kortizon üretimi şişmanlarda %50 daha çoktur. Vücudun kortizon üretimi doğumdan 3 hafta sonrası başlar ve ölene dek devam eder. Kortizona bir çeşit stres hormonu da denilebilir. Vücudun stresli olduğu, travma ve cerrahi müdahale gibi gergin durumlarda vücut kortizon üretimini arttırır. Vücutta kortizon olmadığında ciddi problemler oluşabilir. Çünkü özellikle eksikliğin bağışıklık sistemimiz üzerinde etkisi vardır. Kortizonun eksik veya hiç üretilememesi durumunda dışarıdan kortizon verilir. Pek çok hastalığın tedavisi olan kortizonun dozu hastalığın şiddetine ve hastanın durumuna doktor tarafından iyi ayarlanmalıdır.

Kortizonun kullanıldığı yerler :
Kortizon, romatizmal, zehirlenmeler, bağ dokusu hastalıkları, alerjik hastalıklar, kan hastalıkları tümör tedavisi, karaciğer, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, kan hastalıkları, kalp damar, hormonal hastalıkları sinir sisteminde ve yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Hatta bazı hastalıklarda ve şoklarda kortizon olmadan olmuyor.

olan kişilerde bir takım yan etkiler oluşur. Bunların en başında kilo almak vardır. Kortizon kullanan kişide vücuttaki yağ depolamada farklılıklar olacağı için özel tip şişmanlık meydana gelir. Ayrıca vücutta su ve tuz tuttuğundan ödem oluşmasına neden olur. Kortizondan kilo alıyorsanız bu kilolar en çok yağ, karın ve arkada iki kürek kemiği arasında birikir. Bacak ve kollar, yüz şişer.

Pek çok hastalığı tedavi eden kortizonun yan etkileri:
Deride morarıklık, sivilceler, yanma ve incelme
Hipertansiyon, şeker hastalığı
Midede yemek borusunda ülser ve kanalara, hazımsızlık, bulantı vb.
Psikolojik rahatsızlıklar
Kas zayıflığı ve kemik erimesi
Yüzde şişme, sırtta yağlanma
Göz tansiyonu, katarakt
Yaralarda geç iyileşmeler
Adet bozuklukları
Kıllanma

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM