Kronik Orta Kulak İltihabı (Kronik Otitis Media)

Kronik Orta Kulak İltihabı (Kronik Otitis Media)

Kronik orta kulak enfeksiyonu ciddiye alınması gereken ve toplumda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Eğer altı ay içinde üç defa tekrar ediyorsa, bu hastalığın kronikleştiği anlamı taşır. Orta kulak enfeksiyonunda cerrahi tedavi hastalık için büyük önem taşımaktadır. Kulak; Dış, orta ve iç olmak üzere üçe ayrılır. Orta kulak; kulak zarının iç tarafında bulunan boşluktan oluşmaktadır. […]

Kronik ciddiye alınması gereken ve toplumda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Eğer altı ay içinde üç defa tekrar ediyorsa, bu hastalığın kronikleştiği anlamı taşır. Orta kulak enfeksiyonunda cerrahi tedavi hastalık için büyük önem taşımaktadır.
Kulak; Dış, orta ve iç olmak üzere üçe ayrılır. Orta kulak; kulak zarının iç tarafında bulunan boşluktan oluşmaktadır. İşitme organının, ve iç kulak arasındaki kısmında görülen enfeksiyona ise orta denir. Orta kulak iltihabının, tüm diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi, kronik ve akut olmak üzere iki biçimi vardır. Çocuklarda görülen orta kulak iltihabının ortadan kaldırılıp tedavi edilmesi, sonradan ciddi hastalıkların gelişimine yol açmaması açısından önemlidir.

Genetik yatkınlık, sosyo-ekonomik faktörler, alerji, iklim, sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonları kronik orta kulak iltihabına neden olabilmektedir.

Belirtileri

Ağrı en baş belirtidir. İşitme kaybı ve ateş görülebilir. Eğilirken, kalkarken kulak basıncında olan değişiklikler görülür. Bebeklerde huzursuzluk oluşur ve beslenme zorluğu yaşanır. Basınç artışı sonucu kulak zarı delinirse, basınç dengelendiğinde ağrı azalır. Bu durumda kanlı ya da yeşilimsi renkte akıntı meydana gelir.

Teşhisi

Yapılan ilk muayenede tanı konabilir. Otoskop adı verilen bir aletle kulak zarı incelenir. Kronik orta kulak iltihaplarında tanı koymak için bazı tetkikler gerekebilir. Bunun için işitme testleri yapılarak işitme kaybının derecesi belirlenir. Orta kulaktaki basınç arttığı durumlarda, (seröz denir) basınç ölçümü yapılır. Bilgisayarlı tomografi, film çekimi hastalığın şiddetini ve ameliyat durumunu belirlemek için kullanılır.

Cerrahi tedavi

Kronik orta kulak enfeksiyonlarında ilaç tedavisi yanında yapılan ameliyatlar genel anesteziyle, kulak arkasından kesik açılarak yapılır. Enfeksiyon temizlenir ve kulak zarındaki delik onarılır. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte orta kulak cerrahisinde endoskoplar da kullanılmaya başlanmıştır. Hastanın kemikçik zincirinin enfeksiyonla tahrip olması ile birlikte ameliyat esnasında orta kulak protezi kullanılması gereği ortaya çıkar. Ayrıca kulakta bazı protezler de kullanılır.

Ameliyattan sonra ilk 10 gün hastanın pansumanlarına devam edilir. İkinci haftadan sonra kulak açık bırakılır ve ilk 1-3 ay içerisinde ani basınç değişimlerinin olduğu (uçak yolculuğu, dalma, gürültü, vb.) ortamlara girilmemesi tavsiye edilir. Cerrahi müdahaleden sonraki 3-4 aylık dönemde hasta normal yaşantısına dönebilir. Ameliyat yapılmazsa artar ve günlük yaşamaı zorlaştırır. Beirtmek gerekis ki ameliyatın yapılması, hastalığın tekrarlamayacağı anlamına gelmez..

Orta kulak iltihabı tedavi edilmezse

Tedavi edilmeyen ya da kontrolü sağlanmayan orta kulak iltihabı, zamanla tehlikeli sonuçlara neden olabilir. İç kulak enfeksiyonu, yüz felci, menenjit, beyin apsesi, sinüs trombozu gibi çok ciddi ve bir kısmı yaşamı tehdit eden komplikasyonların gelişimine neden olabilir. İltihap diğer dokulara yayılabilir ve kulak kemiklerini eritebilir. İşitme kaybına yol açabilir. Yayılma sonucu beyinde abse ya da beyin zarlarının iltihabı oluşabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler