Krup Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup gırtlak ve çevresinde görülen ve genelde küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. En çok kış ve ilkbahar ayının başlangıcından görülür. Ses tellerinde şişmeler olur. Krup üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar. Çocukta boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve huzursuzlukla kendini belli eder. Sonrasında nefes borusuna ve bronşlara ilerleyebilir. Bu bölgede salgılarda artış görülür. Hastalığın […]

gırtlak ve çevresinde görülen ve genelde küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. En çok kış ve ilkbahar ayının başlangıcından görülür. Ses tellerinde şişmeler olur. Krup üst tarzında başlar. Çocukta boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve huzursuzlukla kendini belli eder. Sonrasında nefes borusuna ve bronşlara ilerleyebilir. Bu bölgede salgılarda artış görülür. Hastalığın seyri ağırsa çocuklarda hırlama tarzında bir ses duyulur. Ses kısıklığı ve öksürük görülür. Genellikle 5-6 gün içerisinde iyileşme gösterir. Buna rağmen öksürük daha uzun süre devam edebilir. Krup %5-10 arasındaki hastada hastanede tedavi görecek kadar ağır olabilir. Böyle bir durumdaki çocukta nefes almada güçlük, hızlı nefes alıp vermesi huzursuzluk, ağız ve dudak etrafında, tırnaklarda morarmalar görülebilir.

Virüs genelde hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırmasıyla havaya çıkan kabarcıklar ya da direk temas ile bulaşabilir. Krup tekrar edebilen bir hastalıktır. Beş yaşından sonra çocuklarda daha az görülmeye başlar. Bazı çocuklarda ise hastalığın alerjik yönü vardır. Krup tanısı için özel bir teste ihtiyaç duyulmaz.

:
Genelde kruplu çocuklar hastalığı hafif geçirirlerse tedaviye ihtiyaç duymazlar. 20-30 dakika kadar soğuk buhar uygulanması, bol ılık sıvı alımı, ateş için ağrı kesici verilmesi tedavi için yeterlidir. Çocuğun gece yatarken kolay nefes alabilmesi için başının yükseltilmesi gerekir. Çocuk sakin tutulmalı ağlatılmamalıdır. Çünkü ağladığı zaman nefes darlığı artar.

Ağır vakalar hastanede tedavi edilir. Hastaya oksijen ve aralıklı olarak soğuk buhar tatbik edilir. Bir takım ilaçlar kullanılır. Eğer hasta çocuk uygulanan tedavi yöntemine cevap veriyorsa hasta evine yollanır, tedaviye cevap vermiyorsa hastaneye yatması istenir.

Kruptan korunmak için
Bulaşıcı bir hastalık olduğu için mümkün olduğunca soğuk algınlığı ve öksürüğü olan kişilerden uzak durulması gerekir. Çocuğun temizliği önemlidir. Özellikler ellerin sık sık yıkanması gerekir. Tedaviye belirtiler ağırlaşmadan başlanması gerekir. Çocuğu özellikle solunum yolunda tahrişe neden olmaması için sigara dumanlı ortamdan uzak tutmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM