Kulak İltihabı ve Mastoidit

Kulak İltihabı ve Mastoidit

Akut kulak iltihabınız varsa ve tedavi edilmediyse, enfeksiyon dış kulak arkasındaki orta kulağa bağlı olan mastoid çıkıntısına yayılır. Bu mastoid iltihapta enfeksiyon orta kulaktan mastoid çıkıntısını örten mukozalı zar ve bal peteği şeklinde olan kemiğe geçer. Şiddetli bir enfeksiyonda bu kemiği tahrip ederek yayılmaya devam eder. Belirtiler – Kulak arkasındaki mastoid çıkıntısının kızarması, hassalaşarak, şişmesi […]

Akut iltihabınız varsa ve tedavi edilmediyse, enfeksiyon dış kulak arkasındaki orta kulağa bağlı olan mastoid çıkıntısına yayılır. Bu mastoid iltihapta enfeksiyon orta kulaktan mastoid çıkıntısını örten mukozalı zar ve bal peteği şeklinde olan kemiğe geçer. Şiddetli bir enfeksiyonda bu kemiği tahrip ederek yayılmaya devam eder.

Belirtiler

– Kulak arkasındaki mastoid çıkıntısının kızarması, hassalaşarak, şişmesi
– Kulak ağrısı
– Kulaktan iltihap gelmesi
– Ateş

Teşhis

Mastoid çıkıntısı iltihabı yada belirtileri varsa doktora gitmeniz gerekir. Doktor kulağ muayene ederek kulakta bulunan cerehattan örnek alır ve enfeksiyonun nereye kadar yayıldığına bakmak için baş röntgeni isteyebilir. Antibiyotiklerden önce akut mastoid iltihab çocuk ölümlerinin en baş sebebiydi. Günümüzde antibiyotikler sayesinde başarılı bir tedavi süreciyle bu risk çok düşmüştür.

Antibiyotikler bulunmadan önce akut mastoid iltihabı çocuk ölümlerinin başta gelen nedenlerindendi. Şimdi antibiyotiklerle başarılı olarak tedavi edilebilir ve ölüm riski çok düşüktür.

Tedavi

Mastoid iltihabı için doktor antibiyotik verir. Mastoid hücrelerinden enfekte olan maddeleri kolayca akıtmanın herhangi bir yolu yok. Bu yüzden enfeksiyonun tedavi edilebilmesi zordur. İltihabın kuruması için yüksek dozda antibiyotik kullanılmalıdır. Eğer antibiyotik tedavisi yeterli olmasa, doktor mastoidektomi yani mastoid kemiğinin tümü veya bir kısmının ameliyatla alınmasını önerebilir. .

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM