Kurubaklagillerin Faydaları

Kurubaklagillerin Faydaları

Bu yazıda kurubaklagillerin faydaları nelerdir? kurubaklagillerin yararları, baklagillerin faydaları gibi soruların cevaplarını ele alacağım. Kuru fasulye, mercimek, nohut, bakla, barbunya, börülce gibi besinlerin birbirinden değerli yararlarını okuyunca eminim menünüzden eksik etmeyeceksiniz. Bu saydığımız besinler mutlaka kış aylarında düzenli olarak tüketilmelidir. C, A, D ve E vitaminleri yönünden zengin olan kurubaklagiller, hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hemde […]

Bu yazıda kurubaklagillerin faydaları nelerdir? kurubaklagillerin yararları, baklagillerin faydaları gibi soruların cevaplarını ele alacağım. Kuru fasulye, mercimek, nohut, bakla, barbunya, börülce gibi besinlerin birbirinden değerli yararlarını okuyunca eminim menünüzden eksik etmeyeceksiniz. Bu saydığımız besinler mutlaka kış aylarında düzenli olarak tüketilmelidir.

C, A, D ve E vitaminleri yönünden zengin olan kurubaklagiller, hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hemde vücudu hastalıklardan koruyor. Şimdi sırasıyla kurubaklagillerin faydalarını yazalım.

 1. Kalp dostu ; Kurubaklagillerin içinde kolestrol ve doymuş yağlar bulunmaz. Bulunmadığı için kalbe asla zararları yoktur. Özellikle kalp hastalarının haftada 2 kez kurubaklagillerden ikisini tüketmeleri önemlidir.
 2. Kemik ; Kurubaklagillerin içindeki vitamin, mineral ve kalsiyum gibi vücuda yararlı destekler kemik gelişimini koruyarak, kemik erimesi gibi ciddi kemik hastalıklarının önüne geçiyor.
 3. Sinir sistemi ; B vitaminleri sayesinde kurubaklagiller B12, yanı sıra tiamin, riboflavin, niasin, folik asit gibi vitamin türleri sayesinde sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor.
 4. Bağışıklık sistemi ; Bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesi için çok güçlü olması gerektiğini bilmeyen yoktur. Bunun için kurubaklagiller yardımınıza koşuyor. Haftada tüketeceğiniz 2-3 günlük kurubaklagil çeşitleri sayesinde vitamin, demir, magnezyum ve potasyum eksiklikleri gideriliyor ve bağışıklık sistemi mükemmel hale geliyor.
 5. Protein kaynağı ; Hücrelerin ve dokuların yapıtaşlarından olan protein kurubaklagillerde bolca bulunuyor. 60 kilo olan bir kişinin günde 48-60 gram arasında protein alması gerekiyor. 100 gram kurubaklagillerden birini tüketirseniz 23 gram protein depolarsınız. Aslına bakarsak günlük protein ihtiyacının yarısı sadece 100 gramlık kurubaklagilden çıkıyor.
 6. Kan şekeri dengeleniyor ; Diyet posaları sayesinde kan şekeri dengelenerek, düzenli hale geliyor. Ayrıca düşük kan şekeri olanların da glisemik index özelliği sayesinde kan şekerini de yükseltiyor.
 7. Kabızlığı önlüyor ; Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlıyor ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.
 8. Tok tutuyor ; Bilindiği üzere az bir tabak yeseniz bile vücutta tokluk hissi oluşturuyor. Aşırı yemek yiyenler bile günde azar azar kurubaklagil tüketse yemek yemeleri de zamanla azalacaktır. Diyetlerin vazgeçilmezleri arasındaki besinlerdendir.
 9. Kanserden koruyor ; Posalı özelliği ile kalın bağırsak florasını koruyor. Bu nedenle zararlı bakteriler vücuttan atılıyor ve kolon, rektum gibi kanser türlerinden korunmuş oluyorsunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM