Liken Planus

Liken Planus

Liken Planus fiziksel olarak nedeni bilinmeyen ve bu nedenle psikolojik etkenlerin neden olduğu düşünülen bir cilt hastalığıdır. Bazı ilaçlarında bu hastalığı yaptığı düşünülür. Liken planus daha çok 20 ila 50 yaşları arasında ve genelde erkeklerde görülür. Çocuklarda da nadiren görülebilir. Hastalık sırasından 2-4 mm çapında kabarcıklar görülür. Kabarcıklar kırmızı renkli, köşeli ve sert olur. Bazıları […]

Planus fiziksel olarak nedeni bilinmeyen ve bu nedenle psikolojik etkenlerin neden olduğu düşünülen bir cilt hastalığıdır. Bazı ilaçlarında bu hastalığı yaptığı düşünülür. daha çok 20 ila 50 yaşları arasında ve genelde erkeklerde görülür. Çocuklarda da nadiren görülebilir. Hastalık sırasından 2-4 mm çapında kabarcıklar görülür. Kabarcıklar kırmızı renkli, köşeli ve sert olur. Bazıları geniştir ve ortaları çöker. Eski kabarcıkların üstünü kuru, beyaz ve zemine yapışık ince bir kabuk kaplar. Kabarcıklar bir araya gelir ve yuvarlak oval plaklar meydana getirirler. Zamanla bu plaklar koyu lacivert renk kazanırlar. Genetik değildir. Gıdalardan dolayı olmaz. Genelde deriyi, ağız içini ya da her ikisini de etkileyebilir.

Kabarcıklar genelde bilekte, kolların iç yüzünde, genital bölgelerde ve bacaklarda görülür. Nadiren başve gövdede görülebilir. Liken planuslu hastaların %50’sinde ağız tutulumu vardır. Ağız içinde görülen biçimi genelde son azı dişi hizasında, yanak iç yüzünde beyaz porselen görünümlüdür. Aşırı kaşıntı yapar ve ağır gelişir. Aylarca, senelerce devam edebilir. Tedavi olunsa da sonrasında yeniden görülebilir.

Tedavi
Herhangi bir şikayetiniz yoksa bu durumda tedavi gerekmez. Gerekiyorsa da dermatoloğa gidilmelidir. Plaklar üzerine sürülmek için kortizonlu pomatlar kaşıntıyı yok etmek için yatıştırıcı etki gösterir. Eğer ağzınızda plaklar varsa bunun için yemek önceleri lidokainli sıvı ile gargara yapılır. Hastalık sınırlı bölgelerdedir. Tüm vücuda yayılmaz. Tedavi edilse bile yıllar sonra yeniden ortaya çıkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM