Magnezyum (Mg)

Magnezyum (Mg)

İnsan için hayati önem taşıyan minerallerden biri magnezyumdur (magnesium). Enerji gerektirecek metabolik olaylarda başrolü oynar. Magnezyum (MG) olmazsa bu enerji dönüşümü gerçekleşmez. Vücutta 300’den fazla enzimatik reaksiyona giren magnezyum, kemikleri güçlendirir. Proteinin yapımından sorumludur ve kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Kalp krizini tedavisinde kullanılan magnezyum kalp kasının kasılma şiddetini aza indirir. Kalbin daha az enerji […]

İnsan için hayati önem taşıyan minerallerden biri dur (). Enerji gerektirecek metabolik olaylarda başrolü oynar. Magnezyum () olmazsa bu enerji dönüşümü gerçekleşmez. Vücutta 300’den fazla enzimatik reaksiyona giren magnezyum, kemikleri güçlendirir. Proteinin yapımından sorumludur ve kalp üzerinde olumlu etkileri vardır. Kalp krizini tedavisinde kullanılan magnezyum kalp kasının kasılma şiddetini aza indirir. Kalbin daha az enerji ve oksijen kullanmasını kısaca ekonomik çalışmasını sağlar. Kaslarda gerileme ve kasılma, konsantrasyon bozuklukları, sinir, yorgunluk, kadınların ağrılı adet dönemleri, uyuşukluk, migren, gerilim tipi baş ağrısı, kusma ve çarpıntı magnezyum eksikliğinin habercisi olabilir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre yetişkin bir insanın günlük magnezyum ihtiyacı 300 mg’dir. Hamile kadınlar, emziren annelerin magnezyum ihtiyacı iki katına çıkabilir. Dolayısıyla magnezyum hamilelik döneminde ve sağlıklı çocuk doğumunda da önemli yer teşkil eder. Ayrıca ileri yaşlarda, adet dönemlerinde, düzenli aktivite yapımında ve magnezyumun vücuttan atılmasına sebep olan ilaç kullanımında magnezyum ihtiyacı artar. Uzmanlara göre yaş ilerledikçe magnezyum alımında azalma buna rağmen atımında artış gözlenir. Hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar ise magnezyum ihtiyacının arttırmasına rağmen bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar magnezyumu vücuttan atıyor. Kemik erimesi (osteoporoz) riski dışarıdan takviye gerektirir. Bu konunun uzmanlarına göre 65 yaş ve üstü kişilerin günlük magnezyum ihtiyacı 350 mg. çıkabilmektedir.

Besinlerle doğal yollardan alınan magnezyumun yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak takviye ile alınan magnezyum ishale neden olabilir, aşırı dozda alınırsa kalp ritminde bozukluğa, kas zayıflığına, solunum problemi ve nabzın yavaşlamasına neden olabilir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur
Takviyelerin yanı sıra magnezyum bir takım yiyeceklerle de alınır. Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz, kabak çekirdeği, kakao, soya fasulyesi, avokado, muz, rafine edilmemiş tahıl ürünler, hurma, kuru incir, koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek magnezyum açısından zengin besinlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM