Malnütrisyon

Malnütrisyon

Beslenme; büyüme, gelişme, sağlığın korunması için gereklidir. Dengeli beslenme ise besinlerin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücudun bunu uygun şekilde kullanmasıdır. Eğer dengeli beslenme olmazsa çocuklarda büyüme duraklar, sağlık bozulur. Erişkinlerde ise sağlık bozulur ve yaşam kalitesi düşer. Beslenme bozukluklarının sık görüldüğü ülkelerde, toplumdaki çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği görülür ve bebek ölümleri çok […]

Beslenme; büyüme, gelişme, sağlığın korunması için gereklidir. Dengeli beslenme ise besinlerin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücudun bunu uygun şekilde kullanmasıdır. Eğer dengeli beslenme olmazsa çocuklarda büyüme duraklar, sağlık bozulur. Erişkinlerde ise sağlık bozulur ve yaşam kalitesi düşer. Beslenme bozukluklarının sık görüldüğü ülkelerde, toplumdaki çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği görülür ve bebek ölümleri çok fazladır.

bir ya da daha fazla besin maddesinin vücudun dengesini bozacak şekilde yetersiz veya fazla alınması durumunda ortaya çıkar. Bu rahatsızlık gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerde, gelir düzeyi düşük kesimlerde görülür.

Malnütrisyon enfeksiyonlara yatkınlığı arttırır, bağışıklık sisteminin zayıflatır. Malnütrisyonu olan çocukların enfeksiyon hastalıkları ağır ve uzun sürer. Hastalık sonrasında ise ölüm oranı artmaktadır.

Ülkemizde beslenme durumunu şöyledir:
Beş yaş altındaki çocukların yaklaşık dörtte biri kronik olarak yetersiz beslenmiştir.
Beş yaş altındaki çocukların yüzde 8’inde ciddi kronik beslenme bozukluğu vardır.
2-5 yaş arasındaki çocuklarımızın % 20’si kısadır.
Annelerimizin % 2,6’sında beslenme yetersizliği olup , % 33,4’ü kilolu, % 19’u şişmandır.

Tedavisi
Malnütrisyonun gerçek nedeninin ne olduğu bir hekim tarafından belirlenmelidir. Hastalık söz konusuysa tıbbi olarak tedavi edilmeli ve çocuğun yaşına uygun olarak günlük tüketmesi gereken besin miktarlarını tüketmesi sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler