Manik-Depresif Psikoz (Siklofreni)

Manik-Depresif Psikoz (Siklofreni)

Heyecan bozukluğu hastalığıdır ve kendisini mani ya da melankoli depresyonlar biçiminde nöbetlerle gösterir. Hastalık bazen mani, bazen melankoli, bazen her ikisi şeklinde ortaya çıkabilir. Manik-depresif psikoz daha fazla orta ve ileri yaş grubunda görülürken, mani biçimi nöbetler erken yaşlarda ortaya çıkar. Fakat melankoli nöbetleri her yaşta daha sık görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür. […]

Heyecan bozukluğu hastalığıdır ve kendisini mani ya da melankoli depresyonlar biçiminde nöbetlerle gösterir. Hastalık bazen mani, bazen melankoli, bazen her ikisi şeklinde ortaya çıkabilir. Manik-depresif psikoz daha fazla orta ve ileri yaş grubunda görülürken, mani biçimi nöbetler erken yaşlarda ortaya çıkar. Fakat melankoli nöbetleri her yaşta daha sık görülür. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

Hastalığın kalıtsal olabildiği gözlenmiştir. Anne veya babada bu hastalık varsa çocuğunda bu hastalığa yakalanma riski %15 civarındadır. Ebeveynlerin her ikisinde de bu hastalık varsa bu risk oranı %50 artmaktadır. Hastalığın beyindeki nörotransmitter dediğimiz maddelerin işlevlerinde bozulma ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

da başlıca iki çeşit bozukluk olur. Mani tipinde heyecanlar neşe ve şiddette aşırılığa eren bir tiptir. Melankoli tipinde heyecan bozukluğunda hasta ağır bir keder ve çökkünlük içindedir. Bazı zamanlar mani ve melankoli tabloların her ikisi de hastada gözlenir. Bazı hastalarda ise belirtiler hafif seyreder. Buna denir.

Hastalığın belirtisi, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişim gösterir. Bazen mani, bazen melankoli bazen her ikiside görülen hastaların atakları bir kaç günden bir aya kadar değişir. Hatta bazen atak sayısı bundan da fazla olabilir.

:
Aşırı neşe yada aşırı sinir
Dikkatin çok çabuk dağılması
Uyku ihtiyacında azalmalar
Muhakeme gücünde bozulma
Para harcama
Hastalığı kabul etmemek
Cinsel istekte artış
Riskli davranışlarda bulunma
Çok ve hızlı konuşma
Kendine aşırı güven ve kendini büyük ve önemli görme

Tedavisi ve korunma:
Mani tedavisinde kullanılan etkin bir çok ilaç var. Bunun yanında ilaçlar kişi iyileştikten sonra hastalığın nüksetmesini de engelliyor. İlaç tedavisi yanında bir uzmandan yardım almakta şart.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM