Maya ile Gelen Güzellik

Maya ile Gelen Güzellik

Genelde her Türk ailesinin mutfağında bulunan mayanın güzelliğinize cevap verecek kadar zengin içeriğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Güzelliğiniz için kesenizi de rahatlatacak ip uçlarını sizinle paylaşıyoruz. . Maya; içeriğinde %50 oranında protein, B grubu vitaminler, krom, demir, magnezyum, çinko, fosfor ve selenyum gibi mineralleri barındırıyor. Gelişmiş ülkelerde sadece bir katkı maddesi olarak değil, tabletler halinde […]

Genelde her Türk ailesinin mutfağında bulunan mayanın güzelliğinize cevap verecek kadar zengin içeriğe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Güzelliğiniz için kesenizi de rahatlatacak ip uçlarını sizinle paylaşıyoruz. .

Maya; içeriğinde %50 oranında protein, B grubu vitaminler, krom, demir, magnezyum, çinko, fosfor ve selenyum gibi mineralleri barındırıyor. Gelişmiş ülkelerde sadece bir katkı maddesi olarak değil, tabletler halinde ilaç olarak da piyasaya sunuluyor. Antik Mısır’da kadınların güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürdüğü, bunun yanında mikrop öldürücü özelliği nedeniyle yara merhemi gibi kullandığı, yaraların dezenfekte olması ve çabuk iyileşmesi için yaranın üzerine maya sürdükleri biliniyor.

Vücut ve Yüzde Maya :  İçeriğinde yüksek dozda protein bulunduran maya cilt dokularının yenilenmesini ve daha pürüzsüz olmasını sağlar. Yüzünüzü nemlendirir ve dış faktörlerden korur. Sulandırarak krem haline getirdiğiniz mayalı karışımı yüzünüze veya vücudunuza sürün ve 10 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Saçlarda Maya:  İçeriğindeki B5 vitamini sayesinde saç sağlığı için önem taşıyan maya keratin oluşumunu uyarır. Keratin özellikle stresli dönemlerde saç dökülmesini önleyip, sağlıklı uzamasına, hacimli ve gür görünmesine yardımcı olur.  4 çorba kaşığı toz mayayı, 1 bardak ılık suda diplerine friksiyon yaparak iyice yedirin. Bir kaç dakika bekletip bol su ile durulayın.

Ellerde Maya: Ellerin dostu olan mayayı akşamları yatmadan evvel 1 kahve fincanı ılık süte, 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave ederek eriyince kadar karıştırın. Bu doğal kremi ellerinize iyice yedirin ve 10 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. Ellerinizdeki farkı göreceksiniz. Ayrıca soğukta çatlayan ellere içinde önerilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM