Melatonin Hormonu ve Hücrelerimize Yararı

Melatonin Hormonu ve Hücrelerimize Yararı

Melatonin hormonu beyindeki pienal bezden salgılanır. Salgılanması ortamdaki ışık düzeyi ile ayarlanan melatonin hormonu, tiroid hormonları, cinsel aktivite ile ilgili hormonlar, kan şekerini ayarlayan hormonlardan farklı olarak, etkileri daha yaygın ve tüm hücrelerimize girebilen bir hormondur. Ruh sağlığımızla da ilişkili olduğu söylenmektedir. Bu hormonun seviyesi akşam üstü yükselmeye başlar ve gece yarısı en üst düzeye […]

beyindeki pienal bezden salgılanır. Salgılanması ortamdaki ışık düzeyi ile ayarlanan , tiroid hormonları, cinsel aktivite ile ilgili hormonlar, kan şekerini ayarlayan hormonlardan farklı olarak, etkileri daha yaygın ve tüm hücrelerimize girebilen bir hormondur. Ruh sağlığımızla da ilişkili olduğu söylenmektedir. Bu hormonun seviyesi akşam üstü yükselmeye başlar ve gece yarısı en üst düzeye çıkar. Sabaha karşı tekrardan azalır ve gündüz en düşük seviyeye gelir.

Melatonin hakkında yapılan çalışmalarda ki hücrelerimize pek çok yararı olduğu görülmüştür. Melatonin hormonu bir çöpçü gibi tüm gün yorulan ve atık madde biriktiren hücrelerimizin içine girerek, temizler. Bu bizim farkında bile olmadığımız temizlik işlemi, ertesi sabah hücrelerimizi yeni güne hazırlamak, güne daha sağlıklı başlamamızı sağlamak içindir. Bu sayede, pek çok hastalığın nedeni olduğu söylenen oksijen ve nitrojen radikalleri gibi zararlı maddeler ortamdan kaldırılarak, hücrelerin içinde birikmesi engellenmiş olur. Bu maddelerin neden olduğu hastalıklar içinde ise en önemlileri, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer hastalığı, kanser, yüksek tansiyon vb.dir.

Temizlik işleminin sağlıklı ve tam anlamıyla yapılabilmesi için bizlerin dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Maalesef ki gecelerimizi aydınlatarak fayda sağladığımız kadar zarar da görmekteyiz. Bu bol aydınlık yüzünden biyoritmi bozulan insanoğlu pek çok hastalığa davettiye çıkarmaktadır. Yani geceyi gece gibi yaşayarak, ışığı azaltmak yararımıza olacaktır.

Yapılan araştırmaya göre, tamamen karanlık bir ortamda uyumayan yetişkinlerde; yorgunluk hissi, iştahsızlık, zihinsel ve fiziksel performans kaybı, hafızada azalma gibi bulgular ortaya çıkmıştır.

 

Melatonin hormonunun düzenli bir biçimde salgılanması için yapılması gereken basit işlemler şunlardır;

– Televizyon karşısında asla uyumayınız. Böyle bir alışkanlığınız varsa hemen terk ediniz.

– Özellikle çocuklarımızın odasında kullandığımız gece lambaları solgun kırmızı ışık veren bir lamba olması. Bu ışık melatonin hormonu salgısını en az etkileyen dalga boyuna sahiptir.Aynı şey anne babalar içinde geçerlidir.

– Gece bir sebepten dolayı kalktıysanız mümkünse en az ışıkla ve kısa sürede işinizi bitiriniz.

– Aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkmaya özen gösteriniz.

– Daha fazla melatonin hormonu için stres, düzensiz uyku, alkol ve sigaradan uzak durunuz.

– Badem, fındık, yerfıstığı, lahana, vişne ve papatya çayı melatonin yüklü gıdaların başında geldiği için tüketiniz.

 

– Gece eğlencelerini en aza indiriniz. Üstü ste olmamasına özen gösteriniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM