Melisa Otu ve Faydaları (Oğul Otu)

Melisa Otu ve Faydaları (Oğul Otu)

Melisa Otu Akdeniz iklimine sahip ülkelerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Beyaz çiçeği olan ince yapraklı, yumuşak tüylü, limon kokulu otsu bir bitkidir. Çok dallıdır. Bu bitkiye halk arasında oğul otu da denir. Bunun yanında Melissa officinalis, kovanotu, temreotu, turunçotu, lippia citriodara, limonotu, limon nanesi, acem, turincin gibi adlarla anılmaktadır. İçeriğinde uçucu yağ, […]

Akdeniz iklimine sahip ülkelerde park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Beyaz çiçeği olan ince yapraklı, yumuşak tüylü, limon kokulu otsu bir bitkidir. Çok dallıdır. Bu bitkiye halk arasında da denir. Bunun yanında , , , , , limonotu, , acem, turincin gibi adlarla anılmaktadır. İçeriğinde uçucu yağ, reçine, müsilaj, tanen ve acı madde içerir. Melisanın sadece yaprakları kullanılmalıdır.

:
Sinirleri yatıştırır. Baş ağrısı, migren, baş dönmesi, uykusuzluk, kulak çınlaması, sara ve sinir krizlerinde yararlıdır. İnsanı rahatlatıp ferahlatır. Depresyon, iç sıkıntısı, huzursuzluk giderir. Kan şekeri ve tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığına, boğaz ağrısına, nefes darlığına iyi gelir. Mide ve bağırsaklar için yararlıdır. Gazları ve ağrıları giderir. Hazımsızlık için bire birdir. Ciltte kırışıklık giderir. Hıçkırığı keser. Kasları gevşetir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Melisa otunun kullanımı:
Melisa otunun yaprakları kurutularak kaynamış suda demlenir ve melisa
çayı içilebilir. Yine bitkinin yapraklarından elde edilen farklı amaçlar için kullanılabilir. Melisa otunun tazeyken ezilerek çıkartılan suyu da kullanılabilir. Kaynatılıp vücuda sürülürse ter kokusunu yok eder.

Melisa yağı:
Uykusuzluk, yorgunluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerinde kullanılabilir. Terletici etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırır, gazı giderir. Ülser şikayetini azaltır. Bunun için 3-4 damla melisa yağını bir fincan suya damlatılarak içilmesi yeterlidir. Ayrıca içine badem yağı katılarak cilde sürülürse cilt için besleyici ve faydalı olur. Uçucu bitkisel yağlar genelde sabit yağlarla seyreltilerek ve az miktarda kullanılmalıdır.

:
1 tatlı kaşığı ince doğranmış melisa yapraklarını bir su bardağı sıcak su içerisine atıp ve 10 dakika demlemeye bırakın ve süzerek için. İçerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz. Gün içerisinde 2-3 bardak içebilirsiniz. Melisa asla kaynatılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler