Meme – Göğüs Kanseri

Meme – Göğüs Kanseri

Kanser; hücrelerin bölünme mekanizmasının kontrolden çıkması, yani kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve durdurulamaması demektir. Bu kanser hücrelerinin yayıldığı anlamına gelir. Meme kanseri ise süt bezleri ve kanallarındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır ve giderek vücudun diğer bölgelerine yayılmasıdır. Türkiye’de Her yıl 30.000 kadın meme kanserine yakalanır. Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis önemlidir. Göğüs […]

; hücrelerin bölünme mekanizmasının kontrolden çıkması, yani kontrolsüz olarak çoğalmaya başlaması ve durdurulamaması demektir. Bu hücrelerinin yayıldığı anlamına gelir. ise süt bezleri ve kanallarındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıdır ve giderek vücudun diğer bölgelerine yayılmasıdır. Türkiye’de Her yıl 30.000 kadın meme kanserine yakalanır. Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis önemlidir.

riski; ileri yaşlarda daha fazla görülebilir. Daha önce meme kanseri olmuş kadınların yeniden meme kanseri olma olasılığı olmayana göre daha yüksektir. Ailede meme kanseri geçirmiş kişiler varsa risk yüksektir. ilk çocuk doğurma yaşı önemlidir. İlk çocuğunu 30 yaşından sonra doğurmuş kadınlar, daha önce doğurmuş kadınlara oranla daha fazla tehlike altındadır. Hiç çocuk doğurmayan kadınlarda bu olasılık biraz daha fazla yükselir. Menopoz nedeniyle uzun süre östrojen tedavisi (10 yıl kadar) gören kadınlarda meme kanseri oranı artar. Hormon tedavisi olmayan kadınlarda da osteoporoz ve kalp hastalığı riski olacağından, hormon tedavisini kontrollü olarak almaları önerilir. Alkol, sigara kullanımı ve şişmanlık ile yanlış beslenme meme kanseri riskini arttırır.

Yoğun egzersiz yapmanın sporla uğraşmanın meme kanseri olma riskini azalttığı görülmüştür. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmek ve yağlı yiyeceklerden uzak kalmak günlük C vitamini, beta karoten gibi antioksidanları almak meme kanseri riskini azaltır.

Belirtileri ve Teşhisi

Kadınların her ay belirli bir günde kendisini düzenli olarak muayene etmesi gerekir. Bu memedeki olabilecek değişikliklerin anlaşılması açısından önemlidir. Eğer memede 2 haftadan fazla süregelen bir sertlik kitle varsa, deride kalınlaşma, şişme, renk değişikliğinde, meme veya meme başında çöküntü, meme başında kalınlaşma, kızarıklık yada yara olması durumunda, memenin şeklindeki değişiklikte, meme başında ortaya çıkan akıntıda, koltuk altında görülen şişlikler de, kadınların kendilerini ihmal etmeden doktora başvurmaları gerekir.

Eğer memede kitle tespit edilirse bunun kanser olup olmadığı araştırılmalıdır. Memede her rastlanan kitle kanser değildir. Bu yüzden kadınların memede teşhis ettikleri her kitlede telaşa kapılıp panik yapmaları gereksizdir. Hemen doktora gitmek en önemlisidir. Mamografi, memenin röntgeninin çekildiği bir yöntemdir. Elle tespit edilemeyen anormallikleri tespit amacıyla kullanılır.

:

Mamografi memenin iki tabaka arasında bir kaç saniye hafifçe sıkıştırılmasıyla çekilir. Mamografi adet bitimini takip eden bir hafta içinde memenin en hassas olduğu dönemde çekilmelidir. Böylelikle kanser erken teşhis edilebilir. Özellikle 40 yaş üstü kadınların her yıl mamografi çektirmeleri gerekir..

Biyopsi Neden Yapılır:

Memesinde kitle bulunan bir çok kadın için biyopsi gündeme gelir. İnce bir iğne kullanılarak kitleden bir örnek alınır. Eğer bu bir kist ise işlem sırasında kistten sıvı gelmesi ile sertlik kaybolur ve hasta rahatlar. Alınan sıvı ve hücreler patoloji uzmanı tarafından incelenir. Alınan parçada kanser olup olmadığını rapor eder. Daha geniş kapsamlı olan biyopsi; eksizyonel biyopsidir. Bu işlemde ele gelen sertliğin bir bölümü ve ya tamamı alınır. Patoloji uzmanın incelemesiyle kesin tanı konur.

Meme Kanseri Tedavisi:

Son yıllarda bir çok tedavi yöntemi uygulanmaya başlamıştır. Hastanın ve hastalığın durumu tedavi yöntemi ve sürecinde önemlidir.

Meme Ameliyatları: 
Cerrahi girişimin bir kaç uygulaması vardır. Memenin alınmadan korunması, memenin tamamen çıkarılması gibi 2 ana gruba ayrılır. İlave olarak alınan memenin yerine plastik cerrahi tekniklerle yeniden meme rekonstrüksiyonu yapılabilir

Kemoterapi:
Kanser hücrelerini öldürücü ilaçlarla yapılan tedavi yöntemidir.Ağızdan ve damardan verilen ilaçlar tüm vücuda yayılır. Kemoterapi belirli aralıklarla yapılır. Ara verilerek hastanın toparlanması sağlanır ve yeniden yönteme başvurulur. Ameliyat olan hastada da kanser hücresi kalmamasına rağmen önlem olarak ilaçla tedavi yöntemine başvurulur. Buna “adjuan kemoterapi” denir.

Hormon Tedavisi:
Meme kanseri hücrelerinden bazıları dişilik hormonu östrojene karşı duyarlıdır. Başka bir deyişle östrojen hormonu kanser hücrelerinin büyümesine ve çoğalmasına neden olur. Bu tedavide amaç östrojen reseptörü içeren ve hormona duyarlı kanser tiplerinde östrojen hormonu etkisini yok etmektir.

Işın Tedavisi: ()
Meme bölgesine ve koltuk altına uygulanır. Amaç cerrahi girişimden sonra kanserli hücrelerin kalma olasılığı göz önünde tutularak kalan kanserli hücrelerin ölmesidir. Bu tedavi yönteminde de yan etkiler vardır. Halsizlik, memede şişlikler ve ağrı görülebilir. Yan etkiler 1 yıl içinde kendiliğinden kaybolur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM