Meme Ucu Problemleri

Meme Ucu Problemleri

Bir kadının meme başında oluşan problemlere dikkat etmesi bir takım hastalıkların erken teşhisi için önemlidir. Çoğunlukla sebep iyi huylu olsa bile, kanser olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Eğer her iki meme başlarından beyaz, yeşilimsi sıvı sızıyorsa muhtemelen bu süt ve galaktarrheadır. Sıvı yeşilimsi, sarımsı renkte ise bu fibrokistik sebebe bağlı olabilir. Koyu kırmızı ve siyah […]

Bir kadının meme başında oluşan problemlere dikkat etmesi bir takım hastalıkların erken teşhisi için önemlidir. Çoğunlukla sebep iyi huylu olsa bile, kanser olasılığını göz ardı etmemek gerekir. Eğer her iki meme başlarından beyaz, yeşilimsi sıvı sızıyorsa muhtemelen bu süt ve galaktarrheadır. Sıvı yeşilimsi, sarımsı renkte ise bu sebebe bağlı olabilir. Koyu kırmızı ve siyah bir akıntıysa içinde kan var demektir. Bazen meme kanseri küçük bir ihtimal dahi olsa süt kanallarının birinden küçük iyi huylu bir tümörde gelişebilir.

Belirtileri:
Meme başından gelen akıntı
Alttan çekmiş, çökük meme başı
Göğüs başını çevreleyen bölümde yumrular

Ergenlikten beridir içerlek ve çekilmiş olan bir meme başınız varsa bu normaldir. Yaş ilerledikçe meme başında bu tip değişimler olduysa bu bir kanser belirtisi olabilir.

Areoladaki ( göğüs başını çevreleyen bölüm) yumrular genelde yağ bezlerinin tıkanıklığından dolayı oluşan kistlerdir. Fakat bir enfeksiyon oluşursa, kist çıbana döner. Göğüs başında pullanma görülmesi genelde kötü huylu değişimlerden değildir. Geçmez ise altta yatabilecek bir kanser ihtimalini ortadan kaldırmak için biopsi yapılabilir.

Eğer göğüs başında bir akıntı varsa, doktorunuz örnek alıp laboratuvarda incelemek isteyebilir. Kötü bir ihtimal olmadığının kanıtlanması için farklı testler yapılabilir. Eğer meme başınız yakın zamanda çökmüş ve kanlı bir akıntı mevcutsa mutlaka kanser testlerinin yapılması gerekir. Meme başında akıntı ve çöküntü sadece kanser belirtisi olduğunda tehlike taşırlar. Kistler iltihaplanırsa antibiyotik bu problemi çözebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM