Menisküs

Menisküs

Diz ekleminde bi nevi yastık görevi gören menisküsler, diz ekleminin bütünlüğünü korur ve dönmelerde güvence olan unsurlardır. Menisküsler özellikle dize yandan gelen darbelerle yırtılırlar. Diz bükülü iken uyluğun içe doğru aşırı dönmesi ile yada dizde aşırı gerilme sonucu menisküsler yırtılabilir. Menisküsün başlıca yırtılma nedenleri: Eklem hastalıklarına bağlı olarak Kaza ve darbeler sonucunda Eklem bağı hasarlarında […]

Diz ekleminde bi nevi yastık görevi gören ler, diz ekleminin bütünlüğünü korur ve dönmelerde güvence olan unsurlardır. Menisküsler özellikle dize yandan gelen darbelerle yırtılırlar. Diz bükülü iken uyluğun içe doğru aşırı dönmesi ile yada dizde aşırı gerilme sonucu menisküsler yırtılabilir.

Menisküsün başlıca yırtılma nedenleri:
Eklem hastalıklarına bağlı olarak
Kaza ve darbeler sonucunda
Eklem bağı hasarlarında
Doğuştan gelmiş şekil değişikliklerinde kendiliğinden yırtılma

Yırtılma şekilleri:
Menisküs kisti ile birlikte olan yırtıklar
Longitudinal (uzunlamasına) yırtıklar
Transvers ve oblik (yatay ve eğri) yırtıklar

:
Kilitlenme; dizin 20-25 derece kadar bükülü kalması ve gerilememesi durumuna denir. Bu durum bir kaç günlük dinlenme sonucunda geçer.
Boşalma; dizlerde boşalma dermansızlık hali olur. Boşalmaya neden olabilecek farklı durumlardan ayrılmalıdır.
Şişlik – sıvı birikmesi; Darbe ve kaza sonucunda menisküslerde görülebilir. Bunun yanında menisküs yırtığıda sıvı birikimine neden olabilir.

:
Muayene ile beraber röntgen, bilgisayarlı tomografi, çift kontraslı artrogragi, ile tanı konulur.

Tedavisi:
Tanı konulduktan sonra, yırtığın şekli ve durumuna olayın akut veya kronik oluşuna göre menisküsün tamamı ya da bir kısmı ameliyatla alınır. Bunun yanında artroskopik yöntem günümüzde daha fazla kullanılır.

Diskoid menisküs gelişim sırasında oluşan bir anormalliktir. ve genelde dış menüsküste görülür. Dizin hareket halinde olduğu sırada sesli bir kayma oluşur. Yırtık geliştiği takdirde ağrı ve kayma şiddetlenir.

Menisküs kisti; genelde dış menüsküste görülür. Dışta ağrılı bir şişlik oluşur. Diz gergin bir haldeyken şişlik belirginleşir. Bükülü iken kaybolur görünmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM