Mezoterapi

Mezoterapi

Mezoterapi Latince’de meso (orta) ve therapy (tedavi edici) kelimelerinden oluşur ve orta tabaka yolu ile tedavi anlamına gelir.İlk defa, 1952 yılında Fransız doktor Michel Pistor tarafından özellikle bölgesel sorunlarda verilen ilaçların yan etkilerini azaltmak ve sorunlu olan bölgeye direk müdahale etmek amacıyla uygulanan mezoterapi yöntemi, 1987 yılında Fransız Tıp Akademisinin, mezoterapiyi tıbbi bir uygulama olarak […]

Latince’de meso (orta) ve therapy (tedavi edici) kelimelerinden oluşur ve orta tabaka yolu ile tedavi anlamına gelir.İlk defa, 1952 yılında Fransız doktor Michel Pistor tarafından özellikle bölgesel sorunlarda verilen ilaçların yan etkilerini azaltmak ve sorunlu olan bölgeye direk müdahale etmek amacıyla uygulanan , 1987 yılında Fransız Tıp Akademisinin, mezoterapiyi tıbbi bir uygulama olarak kabul etmesiyle sonraki yıllarda hız kazanır. Günümüzde dünya genelinde 25.000 den fazla doktor selülit, , kırışıklık, cilt yenileme (gençleştirme), nedbe, kellik, ağrı ve spor yaralanmaları tedavisinde mezoterapi yöntemi kullanmaktadır.

Mezoterapi, farmakolojik (alopatik) ilaçlar, homeopatik ürünler, mineraller, vitaminler, aminoasitler ve enzimlerden oluşan bir karışımın özel iğnelerle küçük dozlarda çoklu enjeksiyon şeklinde epidermis ve hipodermis tabakaları arasında bulunan dermis yani orta tabakaya verilmesi yöntemidir.

Mezoterapi yöntemi, bölgesel zayıflama, selülit, vücut şekillendirme, yüz canlılığı (mesolift), kilo kaybı, göz torbaları, cilt çatlağı, skar dokusu (estetik sorunlar), boyun, bel, kas ağrıları, spor yaralanmaları, yumuşak doku romatizması ve osteartrit tedavilerinde uygulanır.

Mezoterapi yönteminde genel olarak üç teknik uygulanır:

1. ; iğne ucu cilt üzerinde yatay konumdayken 1-2 mm derinliğe girilir.

2. iğne ucu cilt üzerinde 300-600 açısal pozisyondayken 2-4 mm derinliğe ile girilir.

3. ; derin enjeksiyon olarak da bilinir. İğne ucu, cilt üzerinde dik pozisyondayken 4-12 mm derinliğe girilir.

Mezoterapi uygulamasında 4mm.lik bir iğne seçimi en doğru seçimdir. Günümüzde 6-13 mm.lik iğne uçları da bulunmaktadır. Epidermis ve dermis tabakalarının kalınlıkları bulunduğu dokulara göre değişim gösterir ve 2-4 mm arasındadır. Yani 4 mm derinlikten daha fazla uygulamalar hipodermise (subkutan-yağ dokusu) tabakasını hedef alacaktır. Bu tür uygulamaya mezoterapi demek doğru olmaz. Mezoterapi cildin dermis tabakasını hedef bölge olarak seçmektedir.

Enjeksiyon Miktarı:

Bir seansta hedef bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak 5-10 ml arasında karışım kullanılır.

Uygulama Öncesi:

Mezoterapi seanslarına vücudu sıkan, saran ve baskı uygulayan kot ve stretch pantolon-etek gibi giysilerle gelinmemesi ve seans öncesinde kanı sulandıran ilaçların kesilmesi lazımdır. Mikro-enjeksiyon yönteminde, uygulama bölgesinde çok az ağrı hissedilir. Fakat ağrı eşiği düşük olan kadın ve erkeklerde, vücudun ağrıya duyarlı olduğu bazı bölgelerinde ağrı oranı yüksek olmaktadır. Bunun önlenmesi için, lokal anestetik madde veya buz uygulaması yapılabilir.

Mezoterapi sonrasında 12 saat süresince sıcak banyo, 6 saat boyunca makyaj yapılmamalıdır. Hafif derecede spor yapılabilir. Zorluk derecesi yüksek sporlardan uzak durmalı 48 saat sürecinde yapılmamalıdır. Bu uyarılar göz önüne alınmayıp yapılırsa seans sonrası ağrı ve morarmalarda artış görülür.

Tedavi Süresi:

Tedavi edilecek bölgenin tipine ve derecesine bağlı olmak üzere, haftada 1 –2 seans uygulanır ve toplam seans süresi 4-12 arasında değişir.

Mezoterapi uygulamasından sonra ağrı, morarma, kızarıklık, kanama, kurallara uyulmadığı takdirde enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM