Mide Kanseri

Mide Kanseri

Son yıllarda mide kanseri görülme oranı artmıştır. Genç yaştan itibaren mide kanseri oluşmasındaki sebeplerden biri kanser yapıcı bir çok maddeye maruz kalmaktır. Bir çok hazır ürün vb. yiyeceklerin kanserle ilişkisi olduğu varsayılmaktadır. Süt, turunçgiller, taze sebzeler ve soğuk gıdalar tüketenlerde durum tam tersidir. Yapılan bazı araştırmalarda, fazla tuz kullanımının kanser oranını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Sigara […]

Son yıllarda görülme oranı artmıştır. Genç yaştan itibaren kanseri oluşmasındaki sebeplerden biri kanser yapıcı bir çok maddeye maruz kalmaktır. Bir çok hazır ürün vb. yiyeceklerin kanserle ilişkisi olduğu varsayılmaktadır. Süt, turunçgiller, taze sebzeler ve soğuk gıdalar tüketenlerde durum tam tersidir. Yapılan bazı araştırmalarda, fazla tuz kullanımının kanser oranını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Sigara kanseri için yüksek bir risk iken alkol zayıf bir ihtimaldir. Bir takım başka hastalıklarda kanserinin oluşumuna zemin hazırlar.   kanserinde genetik faktörde ihtimaller arasındadır. Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülür. Genelde 50-70 yaşları arasında kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Sosyal ve ekonomik düzeyi düşük olanlarda daha çok görülür. Genelde midenin alt yarısındadır. Midede gastrit Bakteriyi zamanında ortadan kaldırmak, kanser riskini azaltır.

Mide kanseri patoloji olarak 4 şekilde görülür:
– ülserli şekil
– infiltran şekil
– polipoid şekil
– yüzeye yayılan tip

En çok görülen belirti mide ağrısıdır. Mide ağrısına iştahsızlık ve kilo kaybı eşlik eder. Midenin yemek borusuyla birleştiği yerde oluşan tümör nedeniyle hasta yutma güçlüğü çekebilir. İleri vakalarda kusma ve bulantıya rastlanır. Hastaların yarısında tümör elle hissedilir. Erken evrelerde mide hassasiyeti dışında bir bulgu saptanmazken geç evrede karında mide bölgesinde kitle, boyun kenarında lenf bezinde büyüme ve karında asit denen sıvının toplanması görülür. Tümöre bağlı olarak devamlı kanama olacağı için anemi de rastlanır. Mide kanseri tanısında maryumlu rasyografi önemlidir. Kesin tanı endoskopi ve biyopsi ile konur.

Tedavi:
Mide kanseri tedavisinde de diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Mide kanserine radikal ve cerrahi tedaviler yapılır. Erken teşhis edilmiş bir mide kanserine derhal cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Erken teşhis ve erken gelen tedaviler hastanın bu hastalıktan kurtulma şansını arttırmaktadır. Ayrıca hastalar ameliyat sonrasında beslenmelerine dikkat etmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM