Mide Ülseri

Mide Ülseri

Mide ülseri; midenin iç kısmındaki belli bir yerin aşınması ve tahrişi sonucu oluşan yaradır. Yemek borusu ile midenin birleştiği bölgede, midede ve mideden hemen sonraki onikiparmak bağırsağında görülebilir. Son zamanlarda ağrı kesici ilaçların yaygın kullanılmasıyla birlikte mide ülseri daha sık görülmeye başlamıştır. Mide ülserine neden olan ve Helicobacte pylori adı verilen bir bakteri, midenin içinde […]

Mide ülseri; midenin iç kısmındaki belli bir yerin aşınması ve tahrişi sonucu oluşan yaradır. Yemek borusu ile midenin birleştiği bölgede, midede ve mideden hemen sonraki onikiparmak bağırsağında görülebilir. Son zamanlarda ağrı kesici ilaçların yaygın kullanılmasıyla birlikte mide ülseri daha sık görülmeye başlamıştır. Mide ülserine neden olan ve Helicobacte pylori adı verilen bir bakteri, midenin içinde bulunan ve mideyi koruyan tabakayı zayıflatır ya da fazla asit salgılamasına neden olur. Bu yüzden mide korunmasız kalır ve tahriş olur. Bu da kaçınılmaz olarak mide ülserine neden olur.

Mide ülserini oluşturan sebeplerden en önemlileri; Stres ve sinir bozukluğu, midede asit fazlalığı, iyi ve zamanında tedavi edilmeyen gastrit, kalp hastalıkları, karaciğer yetmezliği, safra azlığı, sindirimi güç besinlerin aşırı tüketimi, sigara, alkol, çay, kahve, asitli içecekler ve uzun süreli kullanılan ilaçlardır.

:

Önce midede ekşime ve ağırlık hissi oluşur. Karnın üst kısmına bastırıldığında acır. Ağıza sık sık ekşi su gelir. Dil paslıdır ve hastanın tat alma duyusu zayıflamıştır, rengi soluktur. Bu belirtiler üstüne en kısa zamanda tedaviye başlanmazsa Yemeklerden 2 ve ya 3 saat sonra sırta doğru yayılan ve şiddetli gelen mide ağrıları olur. Terleme ve baş dönmesi, kusma ile birlikte kan da görülebilir. Bazı hastaların dışkıları katran gibi olur. Tüm bu belirtiler ülserin ileri derecede olduğunu gösterir. Mide ülseri özellikle ilk ve son bahar aylarında artarak rahatsız edici hale gelir.

Mide ülseri Tedavisi:

Tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Henüz yolun başındayken teşhis edilip tedaviye başlanırsa, korkmak gereksizdir. Genellikle tedaviler mide asidini azaltıcı ve ülsere neden olan bakteriyi yok etmeye yöneliktir. Nadir durumlarda ameliyata gerek duyulur.

Stres ülsere neden olan en önemli faktörlerden biri olduğu için stresli ortamlardan kaçınmak, mümkün olduğunca üzülmemek ve rahat olmak ülser olmadan önce veya olduktan sonra ki tedavi aşamasında çok önemlidir. Ayrıca düzenli istirahat etmek, yemekleri belli saatlerde aşırıya kaçmamak şartıyla yemek, beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmek, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin olmak, sigara, çay, alkol gibi maddelerden uzak durmak, ağız ve diş sağlığına özen göstermek, süt ve süt ürünü yiyecekler, yumurta, kızarmış ekmek, tereyağı, pelte ve haşlanmış balık, sebze püreleri ve patates yemeğini tüketmek, kısacası hayat tarzımızda değişim yapmak, tedavi sürecinde hastayı olumlu yönde etkileyecektir.

Ayrıca zeytin yağı ülser ve gastrite karşı koruyucudur o yüzden soframızdan eksik etmememiz gerekir. Papatya çayı da mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. 6 yıdır mide ülseriyle savaşıyorum dietime dikkat ediyorum zamanında aspirin kullandım ondan oldu herhalde nasıl tamamen iyileştirebilirim not alkol sigara ve koyu çay içmiyorum dometes ve karpuzuda hayatımdan çıkardım aşırı yağlı yiyeceklerdende uzak duruyorum zeytin yağlı yemekler devam ediyorum ama bazen beni hayatımdan bezdiriyor yardımcı olursanız sevinirim eyer sizde çıkar amaçlı böyle bir işe baş vurduysanız beni lütfen bu oyuna alet etmeyin saygılarımla hoşcakalın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM