Mideye Kelepçe Takılması

Mideye Kelepçe Takılması

Mideye kelepçe yöntemi çabuk ve kolay bir zayıflama yöntemi olarak görülse de, herkese ve her duruma uygulanmayan bir yöntem. Bu yöntemde amaç fazla yemek yemeyi önlemek. Bu ameliyat daha önce uzun süre diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo verememiş, vücut kitle endeksi %35’in üstünde olan hastalara tavsiye edilir ve uygulanır. Mideye kelepçe takma yönteminde, mideyle […]

yöntemi çabuk ve kolay bir zayıflama yöntemi olarak görülse de, herkese ve her duruma uygulanmayan bir yöntem. Bu yöntemde amaç fazla yemek yemeyi önlemek.

Bu ameliyat daha önce uzun süre diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo verememiş, vücut kitle endeksi %35’in üstünde olan hastalara tavsiye edilir ve uygulanır. Mideye kelepçe takma yönteminde, mideyle yemek borusunun birleştiği yerin hemen altına, ayarlanabilir slikon bir halka takılır. Bu halka üst bölümde ufak bir boşluk bıraktığından mide ikiye bölünür. Midenin üst kısmındaki besin alt kısma zor ulaştığı için hasta az yemek yiyor. Ameliyat olan kişin Hastaneden 48 saat sonra taburcu olur ve eve döndüğünde yine diyet yapması gerekir.Ameliyattan bir yıl kadar sonra hasta kilolarının %50’sini vermiş oluyor.

Kimler yaptırmamalı?

Ağır kalp yetmezliği ya da akciğer hastalığı olanlara, alkoliklere, çocuklara, hormon bozukluğu nedeniyle şişmanlamış kişilere mideye kelepçe taktırmamalı.

Riskleri

Şişmanlıklar bilirkte görülebilen diyabet, kalp, tansiyon gibi hastalıkları bereberinde getirir. Bu yüzden her ameliyat belli bir riski taşır. Genel anestezi uygulandığından nefes almada güçlük, zatürre, bunların yanında kalpte, kan dolaşım ve solunum sisteminde problemler görülebilir. Ameliyat sırasında kanamalar, midede delinme veya çevre organlarda yaralanma riskleri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM