Miyomların Nedeni Bulundu mu?

Miyomların Nedeni Bulundu mu?

45 yaşına kadar kadınların yarısından fazlasında sıkça görülen iyi huylu rahim tümörlerine neyin yol açtığı Finlandiya’lı bilim adamları tarafından tespit edildi. Buna göre “miyom” olarak adlandırılan iyi huylu rahim tümörlerine genetik mutasyonun yol açtığı belirtildi. Helsinki Üniversitesinin yaptığı araştırmanın sonucu Science adlı ünlü tıp dergisinde yayımlandı. Araştırma başkanlığını yapan Lauri Altonen “Bu, miyomların nasıl oluştuğunu […]

45 yaşına kadar kadınların yarısından fazlasında sıkça görülen iyi huylu rahim tümörlerine neyin yol açtığı Finlandiya’lı bilim adamları tarafından tespit edildi. Buna göre “” olarak adlandırılan iyi huylu rahim tümörlerine genetik mutasyonun yol açtığı belirtildi.

Helsinki Üniversitesinin yaptığı araştırmanın sonucu Science adlı ünlü tıp dergisinde yayımlandı. Araştırma başkanlığını yapan Lauri Altonen “Bu, miyomların nasıl oluştuğunu anlamak için büyük bir adım, ancak etkili tedavi yöntemi geliştirilebilmesi için henüz çok erken” şeklinde konuştu.

Araştırmaya 17 kadın katıldı. Bu 17 kadındaki “” ( düz kas hücre dokularında rastlanan tümör) adı verilen 18 tümör üzerinde yaptı. Yapılan araştırmalarda Bu tümörlerin 10’unda MED12 geninin değişime uğradığı görüldü. , ’nın ’ya çevrilmesinde önemli rol oynayan bir . Elde edilen sonucun doğrulanması için araştırmalar devam ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İlgi Görenler